Fjalė e urtė

Kali i botės i huaj tė lė nė mes tė udhės.

Shpėrndarje


Bekim Fehmiu nė vetėn e parė - vėshtrim gjuhėsor i librit "E shkėlqyeshme dhe e tmerrshme"
Pėrzgjedhja e kėsaj kumtese, nė radhė tė parė, ndėrlidhet me interesimin tonė pėr tė parė gjuhėn e autorit dhe ndėrtimin e tekstit, ngase Bekim Fehmiu, pas vdekjes, po i prezantohej publikut shqiptar edhe me njė formė tė veēantė komunikimi, me tė cilin nuk ishim mėsuar pėr tė gjallė tė tij.

Lexo shkrimin e plotė  (nė PDF 114 KB) ...
Aktualizimi i fundit ( mė 27 gusht 2012 )
 
100 fjalėt mė tė shpeshta nė gjuhėn shqipe
Nė kėtė shkrim janė pėrfshirė 100 fjalėt mė tė shpeshta qė pėrdoren aktualisht nė gjuhėn shqipe, tė cilat janė sortuar prej njė korpusi gjuhėsor qė ngėrthen nė vete mbi 35 milion fjalė (nė kėtė korpus gjuhėsor janė pėrfshirė qindra publikime elektronike nga fushat e ndryshme tė dijes sonė, tė shkencės, teknikės, tė teknologjisė, tė arsimit, tė shėndetėsisė, tė historisė, tė gjuhėsisė, tė ekonomisė etj.). Kjo pėrbėrje e korpusit nė terminologjinė gjuhėsore angleze njihet me emrin Token. Dhe nga ky korpus prej miliona fjalėsh ėshtė kėrkuar qė tė sortohen vetėm fjalėt a elementet gjuhėsore qė kanė njė pėrdorim mė tė shpeshtė. Pra ėshtė marrė pėr bazė vetėm elementi i shpeshtėsisė. Nė kėtė korpus janė pėrfshirė tė gjitha stilet funksionale tė gjuhės sonė.
Aktualizimi i fundit ( mė 7 korrik 2012 )
mė gjerėsisht …
 
Paskajorja gege midis mohimit dhe integrimit, realiteti gjuhėsor
Rishikimi i standardit, pėrmirėsimi dhe pasurimi i tij gjithnjė e mė shumė po bėhen ēėshtje diskutimesh ndėr gjuhėtarėt shqiptarė. Sė fundi rekomandimet e Konferencės shkencore: Shqipja nė etapėn e sotme: politikat e pėrmirėsimit e tė pasurimit tė standardit, mbajtur nė Durrės, nė fund tė dhjetorit tė vjetėm, nė kuadėr tė kėtij rishikimi, pėr herė tė parė ka hapur perspektivėn pėr integrimin edhe tė paskajores gege me+pjesorja nė gjuhėn standarde. Ndonėse debatet ende janė pėr dhe kundėr kėtij integrimi realiteti gjuhėsor dhe statusi i kėsaj trajte foljore ndėr folėsit gegė, 39 vjet pas Kongresit tė Drejtshkrimit, dėshmon se paskajorja me+pjesorja ėshtė aktive dhe ka tendenca gjithnjė mė tė mėdha pėr shtrirje nė tė gjitha stilet e ligjėrimit, duke bėrė kėshtu trysni direkte nė standard.

Aktualizimi i fundit ( mė 7 korrik 2012 )
mė gjerėsisht …
 
Leksiku i huaj nė prozėn e Ernest Koliqit
Objekt i kėtij punimi ėshtė studimi i leksikut tė huaj nė veprėn letrare tė shkrimtarit Ernest Koliqit.Fjalėsi me prejardhje tė huaj nė prozėn e kėtij autori ėshtė hulumtuar nė novelat: "Hija e maleve", "Tregtar famujsh", "Pasqyrat e Narēizit" dhe nė romanin "Shija e bukės sė mbrume". Hulumtimi ka vėnė nė pah se shkrimtari i pėrmasave tė mėdha, Koliqi, i anatemuar pėr disa dhjetėvjetėsha, nė veprėn e tij ka pėrdorur mjaft fjalė tė huaja. Materiali  i vjelė dhe krahasimi i tij me vepra autorėsh tė tjerė tė kohės sė tij e shquajnė Koliqin tė veēantė edhe nė fushė tė gjuhės. Ai nuk identifikohet si purist, por tregohet shumė i kujdesshėm nė pėrdorimin e materies gjuhėsore pėr ndėrtimin e tekstit tė tij letrar. Numerikisht dhe me denduri mė tė madhe pėrdorimi nė prozėn e tij dalin fjalėt me origjinė orientale.

Lexo tekstin e plote (PDF, 172 KB) ...
Aktualizimi i fundit ( mė 30 prill 2012 )
 
Instalimi i Fjalorit drejtshkrimor tė gjuhės shqipe pėr programin Opera 11
Opera ėshtė njė shfletues interneti qė ka njė program pėr e-mail tė integruar dhe mund tė shkarkohet falas, po ashtu  nga interneti pėr platforma tė ndryshme (Windows, Linux, Mac etj). Opera ėshtė njė program shumė i sigurt dhe shumė i shpejtė. Shkarkimin e programit Opera 11 mund ta bėni kėtu: http://www.opera.com/browser/.
Aktualizimi i fundit ( mė 6 gusht 2011 )
mė gjerėsisht …
 
<< Fillimi < Prapa 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Para > Fundi >>

Rezultati 11 - 20 / 109