Fjalė e urtė

Gėnjeshtra i ka kėmbėt tė shkurtra.

Shpėrndarje


Yjet e ndryshueshėm dhe jo stacionar

Nė kėtė shkrim autori, Sahudin Hysenaj ka pėrshkruar pjesėn dėrmuese tė yjeve, tė cilėt ndriēojnė duke e ndryshuar shkėlqimin e tyre si rezultat i ndryshimeve tė jashtme (sikur te rasti i yjeve eklipso tė dyfishta) dhe si  rezultat i ndryshimeve tė brendshme (reaksionet termobėrthamore qė ndodhin nė brendinė e tyre).

Lexo shkrimin e plotė (PDF, 756 KB) ...

Aktualizimi i fundit ( mė 9 tetor 2011 )
mė gjerėsisht …
 
Fjala shqipe nė vend tė fjalės sė huaj
    Ky shkrim e ka strukturėn e njė fjalorthi,  ngase ngėrthen nė vete njė numėr tė madh fjalėsh e shprehjesh gjuhėsore me prejardhje nga gjuhė tė ndryshme, sipas radhitjes alfabetike, tė cilat pa nevojė po pėrdoren kudo nė ligjėrimin e folur e tė shkruar, sidomos nė ligjėrimin libror, e nė mėnyrė tė veēantė nė atė mediatik, nė njėrėn anė, dhe mundėsia e zėvendėsimit tė tyre qė ėshtė shumė me rėndėsi, me fjalė e shprehje shqipe, nė anėn tjetėr.
   Prandaj, duke e parė rėndėsinė shumė tė madhe qė ka ky fjalorth, sidomos nė kohėn e sotme kur po vėmė re njė pėrdorim gati tė pakontrolluar tė tyre, ne e pamė tė arsyeshme qė ta botojmė nė kėtė faqe, nė mėnyrė qė tė ketė sado pak ndikim nė ndėrgjegjen e atyre qė, pėr ēdo ditė, pa e lodhur mendjen  fare, i pėrdorin pa ndonjė arsye e nevojė kėto fjalė e shprehje tė huaja. Pra ėshtė njė fjalorth  qė kundruall fjalėve e shprehjeve tė huaja sjell edhe barasvlerėsitė e tyre, tė sajuara e tė gatitura shumė mirė nga brumi  leksikor i gjuhės sonė.

Shfleto fjalorthin kėtu  (PDF, 295 KB) ...

Aktualizimi i fundit ( mė 7 qershor 2010 )
 
Aleksandėr Xhuvani (1880 - 1961)

Kreu studimet e larta nė Universitetin e Athinės. Veprimtaria e tij pėr studimin e gjuhės shqipe dhe arsimin kombėtar, e nisi qė gjatė periudhės sė Rilindjes Kombėtare. Bėri njė punė tė madhe pėr pajisjen e shkollės sonė me tekste tė gjuhės shqipe, tė letėrsisė, tė pedagogjisė dhe tė psikologjisė. Drejtoi e punoi pėr hartimin e udhėzuesve drejtshkrimorė nė vitet 1949, 1951, 1954, 1956.

Pati njė veprimtari tė gjerė nė fushėn e pastėrtisė sė gjuhės shqipe e tė pasurimit tė saj dhe botoi veprėn “Pėr pastėrtinė e gjuhės shqipe” (1956). Bashkėpunoi me profesorin Eqrem Ēabej, pėr hartimin e veprave “Parashtesat” (1956) dhe “Prapashtesat e gjuhės shqipe” (1962), trajtesa themelore nė fushėn e fjalėformimit tė gjuhės shqipe. Botoi dhe njė varg punimesh monografike pėr pjesoren, paskajoren dhe parafjalėt e gjuhės shqipe.

Ai ishte njohės i mirė dhe mbledhės i pasionuar i visarit leksikor tė gjuhės sė popullit. Fjalėt dhe shprehjet e mbledhura, u botuan pjesėrisht pas vdekjes, nė formėn e njė fjalori. Pėrgatiti njė botim tė dytė tė “Fjalorit tė gjuhės shqipe” tė Kristoforidhit (1961).

Vepra e plotė e tij, e projektuar nė disa vėllime, ende nuk ėshtė botuar. Nė vitin 1980 ėshtė botuar vėllimi i parė.

Burimi: www.forum.alba-portal.com/ftopic25.html-58k

 
Aktualizimi i fundit ( mė 26 tetor 2009 )
 
Kundėrvėnia fonologjike /r/-/R/, rrafshim dhe reflekse nė gjuhėn e folur dhe tė shkruar
    Nė kėtė punim bėhet fjalė pėr procesin e rrafshimit tė kundėrvėnies fonologjike  /r/-/R/ nė shqipen e sotme standarde. Hulumtimi ėshtė shtrirė nė ligjėrimin e folur dhe tė shkruar. Korpusi pėr hulumtim ka pėrfshirė numėr tė konsiderueshėm ēiftesh minimale.
   Pėr tė mbėrritur nė rezultatet e supozuara paraprakisht janė anketuar nxėnės dhe studentė tė qyteteve tė ndryshme tė Kosovės. Pėrfundimet tregojnė se rrafshimi i kėsaj kundėrvėnieje nė shumicėn e qyteteve tė Kosovės ėshtė nė fundin e tij. Analiza e pėrgjithshme ka qitur nė pah faktin se rrafshimi ėshtė duke shkaktuar edhe lėkundje nė sistemin e ndėrlidhnive fonologjike tė shqipes. Si pasojė hetohet "lindja" e njė varianti tė ndėrmjetėm midis dy fonemave dridhėse tė shqipes standarde.

Hulumtimi ndriēon edhe tė dhėnėn se ky opozicion nė zonat rurale ende ruhet pėr dallim nga ato urbane. Nė kėtė rrafshim, pos faktorėve gjuhėsorė, kanė ndikuar edhe faktorė jashtėgjuhėsorė.


Lexo shkrimin e plotė nė PDF ( 154 KB ) ...
Aktualizimi i fundit ( mė 6 qershor 2010 )
 
Faktorizimi i hapėsirės manifeste
Nė kėtė shkrim autori Valon Nikqi ka sjellė disa tė dhėna shkencore qė  janė mjaft interesante, si sondazhe tė kryera nė katėr ekipe tė volejbollit nė Kosovė.

Lexo shkrimin e plotė (PDF, 189 KB) ...
Aktualizimi i fundit ( mė 11 shtator 2010 )
 
<< Fillimi < Prapa 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Para > Fundi >>

Rezultati 21 - 30 / 109