Fjalė e urtė

Kur s'ke shokun, pyet shkopin.

Shpėrndarje


Fjalorthi i drejtėsisė
Ky Fjalorth ėshtė nxjerrė nė mėnyrė elektronike (automatikisht), me anė tė programeve: grep, sort, uniq, awk etj., duke u mbėshtetur nė Fjalorin e gjuhės sė sotme shqipe tė vitit 1980.

Shih Fjalorthin e plotė (PDF, 133 KB) ...
Aktualizimi i fundit ( mė 26 tetor 2009 )
 
Si u bė Kosova "Kosovo"?
  Nė kėtė shkrim kemi sjellė disa tė dhėna tė argumentuara qė ēojnė nė pėrfundim se emėrtimi KOSOVO, qė ėshtė pėrdorur nė tė kaluarėn, po edhe sot, sidomos nga ndėrkombėtarėt, e ka burimin nga gjuhėt sllave, mė sakėt nga gjuha serbe dhe, si i tillė, meqė nuk pėrkon me natyrėn gjuhėsore tė shqipes, duhet shporrur sa mė parė qė tė jetė e mundur, sepse ne e kemi emėrtimin tonė KOSOVĖ..

Lexoje shkrimin e plotė (PDF, 104 KB) ...
Aktualizimi i fundit ( mė 14 nėntor 2009 )
 
Gjuha e mediave dhe shkarjet kuptimore
Nė kėtė shkrim autori ka vėnė nė spikamė disa raste tė pėrdorimit jo tė drejtė tė disa ndėrtimeve gjuhėsore, vėshtruar nga aspekti  kuptimor- semantik, nė mediat tona tė sotme tė shkruara dhe elektronike.

Lexo shkrimin e plotė (PDF, 89 KB) ...

Aktualizimi i fundit ( mė 26 tetor 2009 )
 
Origjina e botės
Ēdo gjė qė ekziston rreth nesh – bota qė na rrethon – nga vjen e gjitha kjo? Nė radhė tė parė, pėrse ėshtė ajo aty? Sa i vjetėr ėshtė Universi? Apo a ėshtė ai gjithmonė aty? A jemi ne me tė vėrtetė tė veēantė nė kohė dhe hapėsirė? A do tė arrimė tė kuptojmė se si filloi gjithēka? Nga ėshtė bota?

Aktualizimi i fundit ( mė 26 tetor 2009 )
mė gjerėsisht …
 
Instalimi i Fjalorit drejtshkrimor pėr programin Opera 10.0
Opera ėshtė njė shfletues interneti qė ka njė program pėr e-mail tė integruar dhe mund tė shkarkohet falas po nga interneti pėr platforma tė ndryshme (Windows, Linux, Mac etj). Opera ėshtė njė program shumė i sigurt dhe shumė i shpejtė. Shkarkimin e programit Opera 10 alpha mund ta bėni kėtu: http://www.opera.com/browser/next/
Aktualizimi i fundit ( mė 26 tetor 2009 )
mė gjerėsisht …
 
<< Fillimi < Prapa 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Para > Fundi >>

Rezultati 31 - 40 / 109