Fjalė e urtė

Njė herė talent e dhjetė herė punė.

Shpėrndarje


Eufemizmat, ironia dhe fjalėt me kuptim keqėsues nė FGJSSH tė vitit 1980

   Gjuha shqipe ( e shkruar dhe folur, e nė veēanti kjo e dyta) ėshtė shumė e pasur mė kėtė kategori fjalėsh e shprehjesh tė kėtilla gjuhėsore. Derisa eufemizmat pėrdoren me kuptimin kryesisht pozitiv, ironia dhe fjalėt pezhorative pėrdoren me kuptim negativ, pėrēmues, sharės, pėrbuzės, tallės, mospėrfillės, mallkues etj. ( tė gjitha kėto do tė pėrfshihen nė kėtė Fjalorth ), qė, pėr fat tė keq, shumė shqipfolės janė mishėruar me to nė jetėn e pėrditshme dhe janė bėrė pjesė e kulturės sė tyre gjuhėsore. Sido qė tė jenė, edhe ato pėrbėjnė njė pjesė tė leksikut tė shqipes. Prandaj, ato si tė kėtilla, duhet tė mblidhen, tė sistemohen dhe tė studiohen.

Lexo shkrimin e plotė (PDF, 508 KB) ...

Aktualizimi i fundit ( mė 26 tetor 2009 )
 
Waclaw Cimochowski (1912-1982)
  Ėshtė njė ndėr ata albanolog tė huaj, tė cilėt tėrė veprimtarinė e tyre shkencore e pėrqendruan nė hulumtimin dhe studimin e gjuhės shqipe.

Lexo shrimin e plotė (PDF, 109 KB) ...
Aktualizimi i fundit ( mė 26 tetor 2009 )
 
Operacionet mė themelore tė njėsive sintaksore
Nė kėtė shkrim autori  ėshtė marrė me operacionet mė themelore tė fushės sė sintaksės,  njė ēėshtje kjo e patrajtuar nė gramatikat e gjuhės shqipe, madje as nė atė tė ASHSH- sė, siē ėshtė Gramatika e gjuhės shqipe 2,  Sintaksa.

Lexo shkrimin e plotė (PDF, 14,1 KB) ...
Aktualizimi i fundit ( mė 26 tetor 2009 )
 
Teksti dhe konteksti nė gjuhėn e veprės sė Ernest Koliqit
Studimi i teksteve letrare nga anė e aspekte te ndryshme gjuhėsore ka filluar shumė vonė te ne, por qė nė kėto vitet e fundit ka zėnė tė shėnojė rezultate tė shėnueshme nga studiues tė ndryshėm.

Nė kėtė shkrim autori ka ka vėnė nė spikamė tekstin dhe kontekstin nė gjuhėn e veprės sė Ernest Koliqit, duke e vėshtruar nga shumė aspekte.

Lexo shkrimin e plotė (PDF, 155KB) ...
Aktualizimi i fundit ( mė 26 tetor 2009 )
 
Antonimet nė FGJSSH tė vitit 1980
  Nė kėtė shkrim kemi vėnė nė pah pėrfshirjen e antonimeve nė Fjalorin e gjuhės sė sotme shqipe tė vitit 1980, meqė kemi vėnė re re se kjo kategori leksiko-gramatikore ka gjetur njė vend meritor nė kėtė vepėr kapitale tė gjuhės shqipe. Nė tė janė pėrfshirė tė gjitha llojet e pranueshme e tė mundshme tė antonimeve.

Lexo shkrimin e plotė (215 KB, PDF) . . .
Aktualizimi i fundit ( mė 26 tetor 2009 )
 
<< Fillimi < Prapa 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Para > Fundi >>

Rezultati 51 - 60 / 109