Fjalė e urtė

Dy mace mundin njė qen.

Shpėrndarje


Sistemi i yjeve
Nga tė gjitha yjet qė ne i shohim gjatė netėve tė kthjellėta, vetėm 30% prej tyre janė yje tė njėfishta, d.m.th. janė tė ngjashme me Diellin, ndėrsa 47% janė yje tė dyfishta, ēka do tė thotė se janė ēifte yjesh tė cilėt rrotullohen rreth qendrės sė pėrbashkėt (qendrės sė masės) nėn veprimin e forcės tėrheqėse, kurse pjesa tjetėr e mbetur pėrbėn sisteme tė yjeve.

Lexo shkrimin e plotė (PDF, 653 KB) ...
Aktualizimi i fundit ( mė 26 tetor 2009 )
 
Fjalor drejtshkrimor pėr programin TeXnicCenter
TeXnicCenter ėshtė njė editor pėr shkrimin e dokumenteve nė LaTeX pėr Windows, i cili ka njė strukturė shumė tė mirė tė menyve dhe ka njė mundėsi pėr korrigjim tė gabimeve drejtshkrimore. Fjalorin drejtshkrimor tė gjuhės shqipe pėr programin TeXnicCenter mund ta shkarkoni kėtu. 
Aktualizimi i fundit ( mė 11 shtator 2010 )
mė gjerėsisht …
 
Pėrfshirja e fjalėve emėrtuese nė FGJSSH
Gjuhėsia shqiptare deri mė sot ka shėnuar arritje tė konsiderueshme nė shumė fusha tė saj. Madje nė kėtė aspekt, ajo mund tė barazohet edhe me disa qendra studimore mė me traditė nė rajon e mė gjerė. Por ne nuk duhet tė jemi asnjėherė tė kėnaqur e tė mjaftuar me kėto rezultate tė arritura. Pėrkundrazi duhet tė synohet gjithnjė pėr arritje akoma mė tė madha, sidomos nė ato disiplina gjuhėsore tė konsoliduara tashmė shumė vonė edhe nė Evropė e mė gjerė, siē ėshtė, fjala vjen, gjuhėsia matematikore a statistikore, pėr vetė faktin se edhe ne si studiues sot e kemi tė njėjtėn teknologji informative elektronike qė e ka edhe bota e qytetėruar. Prandaj kėrkohet vetėm punė.

Lexo shkrimin e plotė nė (PDF, 117 KB) ...
Aktualizimi i fundit ( mė 13 mars 2014 )
 
Fjalor drejtshkrimor pėr Firefox dhe Thunderbird
Shkarkimin e Fjalorit drejtshkrimor tė gjuhės shqipe (530.000 fjalė e trajta fjalėsh ) pėr Firefox dhe Thunderbird mund ta bėni duke klikuar kėtu ose nė: https://addons.mozilla.org/
Aktualizimi i fundit ( mė 1 janar 2011 )
mė gjerėsisht …
 
Mahir DOMI (1915-2000)
Ishte njė ndėr themelvėnėsit e arsimit tė lartė dhe tė shkencės albanologjike nė Shqipėri. Prandaj emri i tij do tė zėrė njė vend nderi nė historinė e arsimit dhe tė shkencės sonė, krahas emrave tė tillė tė nderuar si Aleksandėr Xhuvani, Kostaq Cipoja, Eqrem Ēabej, Aleks Buda, Selman Riza, Shaban Demiraj, Idriz Ajeti etj.

Lexo shkrimin e plotė nė (PDF, 79 KB)  ...

Aktualizimi i fundit ( mė 26 tetor 2009 )
 
<< Fillimi < Prapa 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Para > Fundi >>

Rezultati 61 - 70 / 109