Fjalė e urtė

Hėngre fikun, vish leshnikun.

Shpėrndarje


Funksioni komunikativ i njėsive gjuhėsore dhe jogjuhėsore
   Nė kėtė shkrim autori ka bėrė pėrpjekje pėr t“i klasifikuar njėsitė gjuhėsore-sintaksore nga aspekti intencional, qė ėshtė edhe pika mė themelore e tė gjitha "akteve tė tė folurit".Me fjalė tė tjera, kėtu synohet tė paraqiten konturat kryesore tė njė klasifikimi nga aspekti pragmatik.

Lexo shkrimin e plotė (PDF, 14,9KB) ...
Aktualizimi i fundit ( mė 26 prill 2010 )
 
Funksioni i togfjalėshave emėrorė
Nė kėtė shkrim autori ka marrė  nė shqyrtim funksionin mė themelor tė togfjalėshave emėrorė nė gjuhėn shqipe.
Lexo shkrimi e plotė ( PDF, 89.9 KB) ...

Aktualizimi i fundit ( mė 26 tetor 2009 )
 
Funksioni i disa fjalėzave nė njėsi sintaksore
Nė kėtė shkrim autori ėshtė ndalur nė funksionin sintaksor tė disa pjesėzave nė gjuhėn shqipe, ēėshtje jo shumė e trajtuar nė gjuhėn shqipe.

Lexo shkrimin e plotė (PDF, 10.1KB) ...
Aktualizimi i fundit ( mė 26 tetor 2009 )
 
Reksioni dhe valenca foljore
   Nga vetė titulli mund tė shihet sė autori nė kėtė shkrim ėshtė marrė me njė ēėshtje problemore terminologjike. Pse thuhet ēėshtje problemore? Sepse autori ka trajtuar dy nocione gjuhėsore qė pėr shumėkė, madje edhe pėr njerėz me pėrgatitje profesionale, janė tė njėjta, identike ose tė ngjashme. Prandaj autori ka sjellė kėtu disa tė dhėna teorike, referenca tė shumta nga literaturagjuhėsore e gjuhėve tė tjera (sepse nė gjuhėn shqipe pėrgjithėsisht mungojnė ato ose janė fare tė pakta) pėr tė dėshmuar dhe pėr tė sjellė pėrfundimin se kėta dy terma, me disa pikėpėrkime tė vogla, janė tė ndryshėm dhe s“ka arsye tė ngatėrrohen apo tė identifikohen nė mes vete, ngase kemi tė bėjmė me dy fusha (rryma) tė ndryshme gjuhėsore- teorike, qė marrin pėr bazė njėrin apo tjetrin.

Lexo shkrimin e plotė (PDF, 114 KB) ...

Aktualizimi i fundit ( mė 16 shtator 2011 )
mė gjerėsisht …
 
Nocioni i zbėrthimit semantik tė fjalive
Nė kėtė shkrim tė shkurtėr autori ka vėnė nė dukje konturat mė themelore tė zbėrthimit semantik (me disa shembuj pėr ilustrim), pėrball atij formal-gramatikor e funksional qė shtjellohet nė gramatikat tona shkollore e universitare.

Lexo shkrimin e plotė (PDF, 7.6 KB) ...
Aktualizimi i fundit ( mė 26 tetor 2009 )
 
<< Fillimi < Prapa 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Para > Fundi >>

Rezultati 81 - 90 / 109