Fjalė e urtė

Mė mirė i vdekur se besėshkalė.

Shpėrndarje


Gjuha shqipe

  Nyjė
  Link   Drejtshkrimi i gjuhės shqipe
Kjo faqe bazohet nė librin "Drejtshkrimi i Gjuhės Shqipe" i ribotuar nga Instituti Albanologjik i Prishtinės nė vitin 1974 dhe ėshtė kopje digjitale identike e tij.
  Link   Tekste kėngėsh shqiptare
Njė dokument me kėngė popullore shqiptare. Tek-tuk, ky dokumenti pėrmban edhe kėngė tė huaja.
  Link   Pėr zhvillimet nė fushėn e gjuhės standarte
Ligjėratė e mbajtur nė Konferencėn e mėsuesve tė gjuhės amtare shqipe, mars 2005, Suedi, nga Akademik Rexhep Ismajli
  Link   www.gjuhashqipe.com
Softuerė dhe informata pėr gjuhėn shqipe.