Fjalė e urtė

Kush s'ka kokė, ka kėmbė.

Shpėrndarje


Frazeologjizmat nė FGJSSH tė vitit 1980 Shtype E-mail
    Frazeologjia ėshtė njėra nga katėr disiplinat e njohura tė fushės sė leksikologjisė. Ajo ka pėr bazė tė studimit idiomat, njėsitė dhe bashkimet frazeologjike nė njė gjuhė tė caktuar. Pra, ato mund tė vėshtrohen nė disa rrafshe: nė rrafshin sinkronik dhe diakronik nė njė gjuhė tė vetme ose nė disa gjuhė ku synohet tė vihen nė dukje pikėpėrkimet dhe pikėdallimet nė mes tyre.
   Gjuha shqipe ėshtė shumė e pasur me frazeologjizma, me tė gjitha tipat e njohura. Ajo ėshtė mbledhur dhe shpjeguar teorikisht mjaft mirė edhe nė gjuhėn tonė. Pėr kėtė disiplinė gjuhėsore ne sot kemi disa dhjetėra studime, artikuj e madje edhe monografi nė gjuhėn shqipe.
   Edhe hartuesit e Fjalorit tė gjuhės sė sotme shqipe i kanė kushtuar vėmendje tė madhe kėsaj njėsie gjuhėsore, ngase ēdo fjalė ėshtė vėshtruar edhe nga ky aspekt. Nė Fjalor ėshtė shėnuar nėn kllapa “edhe nė njė varg togjesh, njėsisė etj. frazeologjike“, por edhe nė radhitjen me njė yll nė fund tė fjalėve emėrtuese, sidomos. Prandaj, e pamė tė udhės qė nė kėtė shkrim ta bėjmė njė prezantim tė tėrėsishėm tė korpusit gjuhėsor tė frazeologjisė nė kėtė Fjalor.  
Po sė pari tė shohim se ē“ėshtė frazeologjia nė thelb ?

Lexo shkrimin e plotė (PDF, 1,90 MB) ...
Aktualizimi i fundit ( mė 26 tetor 2009 )
 
< prapa   para >