Fjalė e urtė

E di Gjoni ēfarė ka nė thes.

Shpėrndarje


Eufemizmat, ironia dhe fjalėt me kuptim keqėsues nė FGJSSH tė vitit 1980 Shtype E-mail

   Gjuha shqipe ( e shkruar dhe folur, e nė veēanti kjo e dyta) ėshtė shumė e pasur mė kėtė kategori fjalėsh e shprehjesh tė kėtilla gjuhėsore. Derisa eufemizmat pėrdoren me kuptimin kryesisht pozitiv, ironia dhe fjalėt pezhorative pėrdoren me kuptim negativ, pėrēmues, sharės, pėrbuzės, tallės, mospėrfillės, mallkues etj. ( tė gjitha kėto do tė pėrfshihen nė kėtė Fjalorth ), qė, pėr fat tė keq, shumė shqipfolės janė mishėruar me to nė jetėn e pėrditshme dhe janė bėrė pjesė e kulturės sė tyre gjuhėsore. Sido qė tė jenė, edhe ato pėrbėjnė njė pjesė tė leksikut tė shqipes. Prandaj, ato si tė kėtilla, duhet tė mblidhen, tė sistemohen dhe tė studiohen.

Lexo shkrimin e plotė (PDF, 508 KB) ...

Aktualizimi i fundit ( mė 26 tetor 2009 )
 
para >