Shpėrndarje


Burimi i energjisė nė yje dhe ekuilibrimi i tyre Shtype E-mail
Jemi dėshmitarė tė pėrvojės se si yjet shkėlqejnė mbi ne, shkėlqim i cili vazhdon me miliarda vite. Nė shikim tė parė yjet shihen vetėm si pika tė ndritshme tė cilėve mund t’ua  caktojmė pozicionin dhe nga njė herė edhe lėvizjen, nė ditėt e sotme pėr kėto pika tė ndritshme respektivisht pėr yjet si dhe pėr trupat e tjerė qiellor mund te marrim informacione pėr pėrbėrjen kimike tė tyre, konditat fizike (temperaturėn T, presionin p, fushėn magnetike, densitetin  ρ etj.)

Shkrimi i plotė (PDF, 260 KB) ...
Aktualizimi i fundit ( mė 26 tetor 2009 )
 
< prapa   para >