Shpėrndarje


Spektri dhe temperatura e yjeve Shtype E-mail
Tė vetmen njohuri qė e marrim pėr trupat qiellorė e,  nė veēanti pėr yjet,  e marrim me anė tė spektrit tė rrezatimit elektromagnetik ( tė dritės) tė yjeve. Secili trup qiellor qė  ka njė temperaturė mbi zeron absolute emeton spektėr tė rrezatimit elektromagnetik, qė dallon sipas gjatėsive valore. Andaj me plotė tė drejtė pėrfundojmė se ”pasaporta” e yjeve ėshtė spektri i rrezatimit elektromagnetik qė vjen nga ata.

Lexo shkrimin e plotė (PDF, 383) ...
Aktualizimi i fundit ( mė 26 tetor 2009 )
 
< prapa   para >