Shpėrndarje


Instalimi i Fjalorit drejtshkrimor pėr programin Opera 10.0 Shtype E-mail
Opera ėshtė njė shfletues interneti qė ka njė program pėr e-mail tė integruar dhe mund tė shkarkohet falas po nga interneti pėr platforma tė ndryshme (Windows, Linux, Mac etj). Opera ėshtė njė program shumė i sigurt dhe shumė i shpejtė. Shkarkimin e programit Opera 10 alpha mund ta bėni kėtu: http://www.opera.com/browser/next/
Fjalorin drejtshkrimor tė gjuhės shqipe pėr programin Opera 10.0 mund ta shkarkoni kėtu: http://www.shkenca.org/k6i/albanian_dictionary_for_myspell_sq.html
    
Pas shkarkimit dhe shpaketimit tė Fjalorit (myspell-sq_AL-1.6.zip),  duhet tė kopjoni datekat (skedarėt) sq_AL.aff dhe sq_AL.dic nga direktoriumi i porsashpaketuar nė nėndirektoriumin dictionaries tė direktoriumit  ku ėshtė instaluar  programi Opera. Lokacionin e nėndirektoriumit dictionaries mund ta gjeni duke shkruar: opera:about nė fushėn ku jepen adresat e internetit (ose nė menynė  Helpe -> About Opera).

Lokacioni i direktoriumit dictionaries pėr platforma tė ndryshme ėshtė:

    - Pėr Windows: $PROFILE\dictionaries\ (ku $PROFILE ėshtė 'Opera directory' nė opera:about)
    - Pėr UNIX/Linux: $PROFILE/dictionaries/ (ku $PROFILE ėshtė 'Opera directory' nė opera:about)
    - Pėr Mac: ~/Library/Application Support/Opera 10/Dictionaries/

Pas instalimit tė suksesshėm tė fjalorit dhe ristartimit tė programit Opera, fjalėt e shkruara gabimisht  nė formularėt e faqeve tė internetit (fig. 1) dhe gjatė pėrdorimit tė programit pėr e-mail (fig. 2) nėnvizohen me ngjyrė tė kuqe.



Fig.1: Korrigjimi i gabimeve drejtshkrimore me programin Opera

Leximi i propozimeve pėr pėrmirėsim nga programi bėhet duke i klikuar fjalėt
e nėnvizuara mė ngjyrė tė kuqe me  tastin e djathtė  tė miut.



Fig. 2: Korrigjimi i gabimeve drejtshkrimore nė e-mail me programin Opera
Aktualizimi i fundit ( mė 26 tetor 2009 )
 
< prapa   para >