Fjalė e urtė

Fushėn pa zot, gjithkush e kullot.

Shpėrndarje


A u njėsua gjuha shqipe pas Kongresit tė Drejtshshkrimit tė vitit 1972? Shtype E-mail
Nė kėtė shkrim trajtohen disa probleme qė lidhen me gjuhėn letrare shqipe. Si u krijua gjuha letrare shqipe dhe a pati qasje tė drejtė lidhur me kėtė problem madhor pėr kulturėn shqipe? Pse  nė  vitin 1946 elbasanishtja, qė ishte gjuhė letrare pėr tė gjithė shqiptarėt, u ndėrrua me toskėrishten? E njėjta gjė ndodhi edhe mė 1972, bile deri nė kėtė kohe funksiononin dy dialekte nė mėnyrė tė pavarur. Por me kėtė Kongres "u njėsua" gjuha letrare e re duke ua hequr nga goja 70 %,  madje edhe paskajoren gege "me punue", e cila jo vetėm qė jeton tek 70- 80 pėrqindėshi i shqiptarėve, por edhe thuaja tek te gjithė shqiptarėt edhe sot nė veri dhe ne jug.

Ky shkrim ėshtė, nė njėfarė mėnyre, edhe njė lloj ftese pėr debat dhe pėr t'i shqyrtuar me kujdes edhe njė herė kėto probleme.

Lexo shkrimin e plotė ( PDF, 78 KB) ...
Aktualizimi i fundit ( mė 26 prill 2010 )
 
< prapa   para >