Fjalė e urtė

Po tė duash nder, sillu me nder.

Shpėrndarje


Disa fjalė pėr fjalorėt e gjuhės sė sotme shqipe (2002) dhe Fjalorin e gjuhės shqipe tė M. Elezit Shtype E-mail
Nė kėtė artikull bėhet fjalė pėr mospasurimin e fjalorit tė gjuhės shqipe me fjalė tė reja. Prej vitit 1980, kur ky Fjalor u botua, gjate ribotimeve janė bėrė fare pak plotėsime. Ajo qė tė bie ne sy ėshtė se, madje as fjalėt mė tė pėrdorshme, si p. sh. fjalėt kompjuter, internet etj. nuk janė nė fjalor. Kurse nė parathėnie thuhet se nė kėtė botim (p. sh. nė botimin e fundit) janė futur edhe fjalė tė reja.

Ndėrkaq edhe Fjalori i M. Elezit nuk sjell atė ēfarė lexuesi shqiptar ka pritur. Pėrveē problemeve lidhur me metodologjinė e hartimit tė fjalorėve, ai nė fjalor boton edhe artikuj tė tjerė, qė ia zbehin edhe me tej vlerėn e veprės. Ėshtė tepėr e ēuditshme sesi ky Fjalor  nuk ka recensentė, tė cilėt, sigurisht, nuk do tė kishin lejuar tė dalin aq shumė gabime.

Lexo shkrimin e plotė (PDF, 136KB) ...

Aktualizimi i fundit ( mė 26 tetor 2009 )
 
< prapa   para >