Shpėrndarje


Evoluimi i yjeve Shtype E-mail
Evoluimin e yjeve lirshėm mund ta krahasojmė me jetėn e njerėzve, thjeshtė, yjet formohen kudo nė univers nga ngjeshja gravitacionale nė njė re gazi dhe pluhuri … kjo do tė thotė se yjet “lindin”,  janė yje foshnje qė pėrgatiten pėr jetėn e tyre fėmijėrore dhe fillimisht kjo gjendje fillestare e gazit pėrmban vetėm hidrogjen, e njohur me emrin protoyll, ndėrsa nė momentin kur temperatura dhe presioni i madh aty nė brendi lejojnė bashkimin e bėrthamave tė lehta nė ato tė rėnda atėherė yjet e fitojnė statusin e “qytetėrimit” . . .

Shkrimi i plot (PDF, 378 KB)  ...
Aktualizimi i fundit ( mė 17 gusht 2014 )
 
para >