Shpėrndarje


Drejtshkrimi me OpenOffice.org 3.x Shtype E-mail
OpenOffice.org (OOo) ėshtė njė pėrmbledhje programesh aplikative zyre qe pėrmban programe tė ndryshme pėr pėrpunimin e tekstit, pėr pėrpunimin e tabelave, pėr vizatim dhe pėr prezantim.

OpenOffice.org mund te shkarkohet falas nga interneti pėr sisteme tė ndryshme operative (Windows, Linux, Mac OS X etj).

OpenOffice.org pėrmban kėto module:

Writer (pėr pėrpunim  teksti)

Calc (pėr kalkulime tabelore)

Impress (program pėr prezantim)

Draw (program grafik)

Base (baza e tė dhėnave)

Math (editimi i formulave)

Fjalorin drejtshkrimor tė gjuhės shqipe pėr OpenOffice.org 3.x   mund ta shkarkoni kėtu:

http://www.shkenca.org/shkarkime/ooo_albanian_dict_1.6.2.oxt

Zakonisht ecuria e instalimit tė fjalorit fillon automatikisht menjėherė pas shkarkimit te tij (fig1).
Fig.1: Instalimi i fjalorit drejtshkrimor pėr OOo

Pas instalimit tė suksesshėm tė fjalorit fjalėt e shkruara gabimisht gjatė pėrdorimit tė programeve tė lartpėrmendura   nėnvizohen me ngjyrė tė kuqe.


Leximi i propozimeve pėr pėrmirėsim  bėhet duke i djathtasklikuar fjalėt e nėnvizuara mė ngjyrė tė kuqe (Fig. 2).
Fig. 2: Korrigjimi i gabimeve drejtshkrimore me programin Writer

Aktualizimi i fundit ( mė 30 maj 2010 )
 
< prapa   para >