Fjalė e urtė

Lajkėsi tė lan e tė lyen.

Shpėrndarje


Drejtshkrimi i gjuhės shqipe Shtype E-mail
   Ndonėse kanė kaluar gati katėr decenie qė nga koha kur u hartuan rregullat e drejtshkrimit tė gjuhės shqipe dhe derisa gjuhėtarėt nuk e kanė parė tė arsyeshme pėr t'i ndėrruar ose ndryshuar ato, atėherė ne jemi tė obliguar qė t'i pėrmbahemi atij kodi apo asaj norme qė ėshtė zyrtare dhe nė fuqi.
   Duke e marrė parasysh kėtė fakt, sajuesit e kėsaj faqeje e panė tė arsyeshme qė nė njė rubrikė tė caktuar tė saj ta skanojnė dhe ta botojnė librin "DREJTSHKRIMI I GJUHĖS SHQIPE",  pa ndryshime, ashtu siē ishte  botuar mė 1973 nga Instituti i Gjuhėsisė dhe i Letėrsisė i ASHSH-sė,  pėr tė gjithė tė interesuarit,  pėr dy arsye:
   E para, qė ēdo lexues ta kėtė mundėsinė t“i shfletojė e t“i konsultojė mė lehtė e mė shpejt sa herė qė ai ka nevojė pėr to, dhe;
   E dyta, kemi parė se shkalla e zbatueshmėrisė sė tyre, sidomos nė kėto vitet  e fundit, nė tė gjitha treva shqiptare ku shkruhet  e flitet shqip, ka ngelur shumė prapa, pėr tė mos thėnė nėn nivelin e duhur.


Librin e  DREJTSHKRIMIT  TĖ GJUHĖS  SHQIPE nė PDF (9.7 MB)  mund ta shkarkoni kėtu

Aktualizimi i fundit ( mė 16 qershor 2011 )
 
para >