Fjalė e urtė

Sa t'i bjerė ndėrmend barkngopurit, i ka dalė shpirti barkzgropurit.

Shpėrndarje


Shqipfolės apo shqiptar? Shtype E-mail
   Nė kėtė artikull bėhet fjalė pėr pėrdorimin gabim tė fjalėve shqipfolės dhe shqiptar, duke i ngatėrruar shpesh kuptimet e tyre. Fjala "shqiptar", pėrveē qė ngėrthen nė vete kuptimin e atij qė flet  shqip", ka edhe elemente tė tjera qė lidhen me identitetin e personit, qė ėshtė kultura, historia, tradita etj. Ndėrkaq fjala "shqipfolės", qė shpesh po del e pėrdorur gabim, po pėrdoret me kuptimin e kėsaj tė dytės. Fundja "shqipfolės" mund tė jetė secili qė flet shqip, por shqiptar jo...

Lexo shkrimin e plotė nė (PDF, 88 KB) ...
Aktualizimi i fundit ( mė 27 janar 2010 )
 
< prapa   para >