Fjalė e urtė

Shalaqe mė shalaqe dilet nė faqe.

Shpėrndarje


Fjala shqipe nė vend tė fjalės sė huaj Shtype E-mail
    Ky shkrim e ka strukturėn e njė fjalorthi,  ngase ngėrthen nė vete njė numėr tė madh fjalėsh e shprehjesh gjuhėsore me prejardhje nga gjuhė tė ndryshme, sipas radhitjes alfabetike, tė cilat pa nevojė po pėrdoren kudo nė ligjėrimin e folur e tė shkruar, sidomos nė ligjėrimin libror, e nė mėnyrė tė veēantė nė atė mediatik, nė njėrėn anė, dhe mundėsia e zėvendėsimit tė tyre qė ėshtė shumė me rėndėsi, me fjalė e shprehje shqipe, nė anėn tjetėr.
   Prandaj, duke e parė rėndėsinė shumė tė madhe qė ka ky fjalorth, sidomos nė kohėn e sotme kur po vėmė re njė pėrdorim gati tė pakontrolluar tė tyre, ne e pamė tė arsyeshme qė ta botojmė nė kėtė faqe, nė mėnyrė qė tė ketė sado pak ndikim nė ndėrgjegjen e atyre qė, pėr ēdo ditė, pa e lodhur mendjen  fare, i pėrdorin pa ndonjė arsye e nevojė kėto fjalė e shprehje tė huaja. Pra ėshtė njė fjalorth  qė kundruall fjalėve e shprehjeve tė huaja sjell edhe barasvlerėsitė e tyre, tė sajuara e tė gatitura shumė mirė nga brumi  leksikor i gjuhės sonė.

Shfleto fjalorthin kėtu  (PDF, 295 KB) ...

Aktualizimi i fundit ( mė 7 qershor 2010 )
 
< prapa   para >