Fjalė e urtė

Njeriu i lajmėruar ėshtė gjysmė i shpėtuar.

Shpėrndarje


Kundėrvėnia fonologjike /r/-/R/, rrafshim dhe reflekse nė gjuhėn e folur dhe tė shkruar Shtype E-mail
    Nė kėtė punim bėhet fjalė pėr procesin e rrafshimit tė kundėrvėnies fonologjike  /r/-/R/ nė shqipen e sotme standarde. Hulumtimi ėshtė shtrirė nė ligjėrimin e folur dhe tė shkruar. Korpusi pėr hulumtim ka pėrfshirė numėr tė konsiderueshėm ēiftesh minimale.
   Pėr tė mbėrritur nė rezultatet e supozuara paraprakisht janė anketuar nxėnės dhe studentė tė qyteteve tė ndryshme tė Kosovės. Pėrfundimet tregojnė se rrafshimi i kėsaj kundėrvėnieje nė shumicėn e qyteteve tė Kosovės ėshtė nė fundin e tij. Analiza e pėrgjithshme ka qitur nė pah faktin se rrafshimi ėshtė duke shkaktuar edhe lėkundje nė sistemin e ndėrlidhnive fonologjike tė shqipes. Si pasojė hetohet "lindja" e njė varianti tė ndėrmjetėm midis dy fonemave dridhėse tė shqipes standarde.

Hulumtimi ndriēon edhe tė dhėnėn se ky opozicion nė zonat rurale ende ruhet pėr dallim nga ato urbane. Nė kėtė rrafshim, pos faktorėve gjuhėsorė, kanė ndikuar edhe faktorė jashtėgjuhėsorė.


Lexo shkrimin e plotė nė PDF ( 154 KB ) ...
Aktualizimi i fundit ( mė 6 qershor 2010 )