Fjalė e urtė

Lėshoje vrapin sa ke hapin.

Shpėrndarje


Milan Shuflaj (1879-1931) Shtype E-mail
Ka lindur nė Lepogllavė mė 1879. Gjimnazin e kreu nė Zagreb. Si student zagrebas u njoh rrėnjėsisht me materialin arkivor historik, kurse pas kryerjes sė doktoratės ka filluar tė botojė mjaft shqyrtime shkencore. Pas pėrkryerjes shkencore nė Vjenė dhe Budapest  u emėrua profesor i shkencave historike ndihmėse  nė Universitetin e Zagrebit. Hyrja e tij nė politikė nė njė mėnyrė sikur ai vetvetes ia nėnshkroi gjykimin e vdekjes, ngase me bashkimin hemegjenist tė serbėve, kroatėve e slloveneve, fillon kalvari i tij jetėsor. Qė nė vitin 1921 ėshtė gjykuar dhe burgosur nė burgun e Mitrovicės, pėr shkak tė pikėpamjeve tė tij politike. Pasi kthehet nga vuajtja e dėnimit ai pėrsėri kyēet nė jetėn politike, nė mėnyrė tė veēantė u kushtohet temave historike kroate e shqiptare, duke u radhitur kėshtu nė kreun e albanologėve tė Evropės. Mirėpo, kur e hetoi se po i kanoset rreziku, ai filloi tė shfaqet me pseudonime tė ndryshme. Kėshtu, tregimet e tij romantike nga historia shqiptare Konsta Balshiē-i ia botoi me pseudonimin Alba Limi, ndėrsa romanin fantastiko-shkencor Na Pacefiku me O“li Imona.

VEPRAT:

    Codex Albanicus, vėll. III
    Hrvatska i zadnja pregnuca istocne imperije pod zezlom triju Komnena (1901)
    Die Dalmatinische Privaturkunde (1904)
     Acta et diplomata res Albaniae mediae aetatis ilustratia (sė bashku me Jiricekun dhe Thalloczy-in, Vjenė,     1913 e 1918, vėll. II)
    Srbi i Arbanasi (1925)/ Serbet dhe shqiptaret, Tiranė, 2002

E pėrgatiti: Agim Spahiu
Aktualizimi i fundit ( mė 26 tetor 2009 )
 
< prapa   para >