Shpėrndarje


Instalimi i Fjalorit drejtshkrimor tė gjuhės shqipe pėr programin Opera 11 Shtype E-mail
Opera ėshtė njė shfletues interneti qė ka njė program pėr e-mail tė integruar dhe mund tė shkarkohet falas, po ashtu  nga interneti pėr platforma tė ndryshme (Windows, Linux, Mac etj). Opera ėshtė njė program shumė i sigurt dhe shumė i shpejtė. Shkarkimin e programit Opera 11 mund ta bėni kėtu: http://www.opera.com/browser/.
Fjalorin drejtshkrimor tė gjuhės shqipe pėr programin Opera 11 mund ta shkarkoni kėtu: http://www.shkenca.org/shkarkime/sq.zip
    
Dateken (skedarin) e shkarkuar (sq.zip)  duhet tė kopjoni nė nėndirektoriumin dictionaries tė direktoriumit  ku ėshtė instaluar  programi Opera. Lokacionin e nėndirektoriumit dictionaries, pėr Windows 2000/XP/Vista/7 mund ta gjeni duke shkruar: %AppData%\Opera\Opera\dictionaries nė fushėn ku jepen adresat nė Windovs Explorer.

Pas kopjimit tė datekės sq.zip nė nėndirektoriumit dictionaries dhe ristartimit tė programit Opera mund tė bėni konfigurimin e korrektuesit drejtshkrimor duke zgjedhur gjuhen Shqipe si gjuhe standarde pėr korrigjim (fig. 1)

Fjalėt e shkruara gabimisht  nė formularėt e faqeve tė internetit (fig. 1) dhe gjatė pėrdorimit tė programit pėr e-mail (fig. 2) nėnvizohen me ngjyrė tė kuqe.Fig.1: Korrigjimi i gabimeve drejtshkrimore me programin Opera

Leximi i propozimeve pėr pėrmirėsim nga programi bėhet duke i klikuar fjalėt e nėnvizuara mė ngjyrė tė kuqe me  tastin e djathtė  tė miut.Fig. 2: Korrigjimi i gabimeve drejtshkrimore nė e-mail me programin Opera
Aktualizimi i fundit ( mė 6 gusht 2011 )
 
< prapa   para >