Fjalė e urtė

Nuk fėlliqet dielli me baltė.

Shpėrndarje


Leksiku i huaj nė prozėn e Ernest Koliqit Shtype E-mail
Objekt i kėtij punimi ėshtė studimi i leksikut tė huaj nė veprėn letrare tė shkrimtarit Ernest Koliqit.Fjalėsi me prejardhje tė huaj nė prozėn e kėtij autori ėshtė hulumtuar nė novelat: "Hija e maleve", "Tregtar famujsh", "Pasqyrat e Narēizit" dhe nė romanin "Shija e bukės sė mbrume". Hulumtimi ka vėnė nė pah se shkrimtari i pėrmasave tė mėdha, Koliqi, i anatemuar pėr disa dhjetėvjetėsha, nė veprėn e tij ka pėrdorur mjaft fjalė tė huaja. Materiali  i vjelė dhe krahasimi i tij me vepra autorėsh tė tjerė tė kohės sė tij e shquajnė Koliqin tė veēantė edhe nė fushė tė gjuhės. Ai nuk identifikohet si purist, por tregohet shumė i kujdesshėm nė pėrdorimin e materies gjuhėsore pėr ndėrtimin e tekstit tė tij letrar. Numerikisht dhe me denduri mė tė madhe pėrdorimi nė prozėn e tij dalin fjalėt me origjinė orientale.

Lexo tekstin e plote (PDF, 172 KB) ...
Aktualizimi i fundit ( mė 30 prill 2012 )
 
< prapa   para >