Fjalė e urtė

Fusha ka sy e gardhi ka veshė.

Shpėrndarje


Konceptet e Rexhep Ismajlit pėr gjuhėn, karakterin identitar tė saj dhe rishikimin e standardit Shtype E-mail

Punimi ynė me titull: Konceptet e Rexhep Ismajlit pėr gjuhėn, karakterin identitar tė saj dhe rishikimin e standardit"  nuk presupozon pėrshkrimin shterues tė qėndrimeve tė Ismajlit rreth kėtyre tri ēėshtjeve gjuhėsore. Prandaj, nė kėtė punim, i cili nuk do mend se u nėnshtrohet kritereve tė botimit nė njė libėr tė posaēėm (Festschrift), nė 65-vjetorin e lindjes sė tij, vetėm do tė vėmė nė pah disa nga konceptet Ismajlit pėr ēėshtjet e shtruara. Qėllimi konsiston nė interpretimin e koncepteve qė kanė tė bėjnė me planifikimin, politikat gjuhėsore, karakterin identitar tė gjuhės, si dhe debatet qė po bėhen sot rreth standardit tė shqipes.


Lexo shkrimin e  plotė ( PDF, 133KB) ...
Aktualizimi i fundit ( mė 10 korrik 2013 )
 
< prapa   para >