Shpėrndarje


Drejtshkrimi i gjuhės shqipe me shfletuesin Chrome E-mail
Google Chrome ėshtė njė shfletues rrjeti qė mund tė shkarkohet falas nga interneti pėr sisteme tė ndryshme operative (Windows, Linux, Mac etj). Ky shfletues mė sė shumti po pėrdoret aktualisht nė Shqipėri dhe Kosovė. Shkarkimin e kėtij shfletuesi  mund ta bėni kėtu: https://www.google.com/intl/en/chrome/browser .
Pėr tė aktivizuar kontrollin drejtshkrimor pėr shfletuesin Chrome, klikoni simbolin e menysė qė ėshtė nė shiritin e veglave tė shfletuesit (djathtas lartė si nė fig.1).
Fig. 1: Hapja e menysė


 Pėrzgjidheni Settings.
Fig. 2: Zgjedhja e konfigurimit


Klikojeni linkun Show advanced settings.
Fig. 3: Zgjedhja e konfigurimit tė avancuar


Klikojeni butonin Language and input settings...
Fig. 4 Pėrshtatja e gjuhės


Nė dialogun Languages and Input aktivizoni kutinė "Enable spell checking" dhe klikoni butonin Add pėr tė shtuar njė gjuhė tė re nė listėn e gjuhėve tė preferuar.
Fig. 5: Shtimi i gjuhėve tė preferuara


Zgjidhni gjuhėn shqipe nga lista dhe klikoni butonin OK.
Fig. 6: Zgjidhja nga lista


Pastaj klikoni butonin Use this language for spell checking, i cili ėshtė nė anėn e djathtė.
Fig. 7: Aktivizimi i kontrollit drejtshkrimor


Pas aktivizimit tė suksesshėm tė kontrollit drejtshkrimor tė gjuhės shqipe dhe ristartimit tė programit Chrome, fjalėt e shkruara gabimisht nė formularėt e faqeve tė internetit nėnvizohen me ngjyrė tė kuqe. Leximi i propozimeve pėr pėrmirėsim nga programi bėhet duke i klikuar fjalėt e nėnvizuara mė ngjyrė tė kuqe me  tastin e djathtė  tė miut .
Fig. 8: Korrigjimi i gabimeve drejtshkrimore me shfletuesin Chrome
Aktualizimi i fundit ( mė 10 korrik 2013 )
 
para >