Fjalė e urtė

Fshati qė duket s'do kallauz.

Shpėrndarje


Irena Sawicka pėr strukturėn e rrokjes nė shqipen e Kosovės Shtype E-mail
    Pak vite mė parė Irena Sawicka botoi edhe njė studim tė rėndėsishėm nė fushė tė fonetikės sė shqipes. Punimi i kushtohet strukturės sė rrokjes nė shqipen dialektore. U publikua nė revistėn shkencore "Gjurmime albanologjike" tė Institutit Albanologjik tė Prishtinės (Sawicka, 2008:55-62).
   Rrokja nė fonetikė cilėsohet si njė ndėr njėsitė mė tė pastudiuara. Nė aspektin teorik, kjo njėsi gjuhėsore nė shqipe deri tashti ėshtė trajtuar nga Anastas Dodi (Dodi, 2004:125-142),Rexhep Ismajli ( Ismajli, 1985:156-160) dhe tash sė voni edhe nga Aljula Jubani (Jubani-Bengu Aljula, 2013:f?).
   Gjuhėtarė tė tjerė shqiptarė rrokjen dhe strukturėn e saj e kanė pėrmendur pėrciptazi nė hulumtimet e tyre pėr tė folme tė ndryshme dialektore tė shqipes, mirėpo interpretimet pėr tė nuk kanė shkuar pėrtej pėrshkrimeve teorike qė ishin bėrė mė parė. Prandaj, pėrzgjedhja e punimit studimor "Struktura e rrokjes nė shqipen kosovare", i gjuhėtares polake, Irena Sawicka, pėr kėtė kumtesė, kujtoj se sjell disa interpretime tė reja pėr modelet rrokjesore nė shqipen dialektore, si dhe interpretime pėr shoqėrimet dhe restrikcionet kombinatorike tė tingujve bashkėtingėllorė nė kuadėr tė kėsaj njėsie.  
   Jam i vetėdijshėm se kjo kumtesė pasqyron vetėm njė segment tė vogėl tė tė arriturave shkencore tė kėsaj gjuhėtareje polake pėr ēėshtje tė ndryshme tė gjuhės shqipe.


Lexo shkrimin e plotė ( PDF, 138 KB) ...

Aktualizimi i fundit ( mė 2 nėntor 2013 )
 
< prapa   para >