Fjalė e urtė

Kush ka mjekėr, mban edhe krehėr.

Shpėrndarje


Ndikimi i ideologjisė nė varietetet e shqiptuara tė shqipes Shtype E-mail
    Bindjet, opinionet dhe ideologjitė e ndryshme janė tė lidhura ngushtė edhe me gjuhėt. Ato kanė ndikim jo vetėm nė procesin e standardizimit, por edhe nė sjelljen gjuhėsore tė folėsve tė tyre. Ky ndikim del edhe nė rastin e shqipes.
Punimi nuk merret ēėshtjen e parė, d.m.th. me politikat e standardizimit dhe tė planifikimit gjuhėsor tė shqipes. Synon tė pasqyrojmė ēėshtjen e dytė, d.m.th. ndikimin e varietetit tė folur tė gjuhės sė elitės politike mbi varietetet e shqiptuara tė shqipes standarde dhe sjelljen gjuhėsore tė folėsve tė standardit nė ditėt e sotme.
 Matjet vėrtetojnė se disa ndryshore tė pėrdorura nga elita politike e kohės i kanė rezistuar pritshmėrisė sė mėnjanimit nga gjuha e folur standarde. Kjo pėr faktin se kanė pasur prestigj ideologjik, pasi qė pėrdoreshin nga qendra tė caktuara tė elitės politike e tė cilat ishin me prejardhje rajonale nga Jugu i Shqipėrisė.
    Ky punim vėrteton, gjithashtu, se trajtat e tilla me kohė janė shtrirė edhe te folėsit e tjerė, tė cilėt mund tė mos e kenė pasur prejardhjen nga Jugu, por mund t’i kenė kapur kėto forma si shqiptim prestigjioz, gjithnjė duke imituar varietetin e gjuhės sė folur tė elitės politike.
Fjalė kyēe: Ideologji, elitė politike, gjuhė standarde, gjuhė dialektore, varietete shqiptimore, tinguj, nyjėtim dialektor, nyjėtim prestigjioz.

Lexo shkrimin e plotė  nė PDF  (169 KB) ...
 
< prapa   para >