Fjalė e urtė

Mos i shiko gunėn, po shikoji punėn.

Shpėrndarje


Gustav Meyer (Gustav Majer-i) (1850-1900) Shtype E-mail
    Ka lindur mė 25 nėntor tė vitit 1850 nė Gros - Stechlitz tė Austrisė. Fėmijėrinė e vet e kaloi nė Opeln, ku gjatė viteve 1860-1867 ka vijuar gjimnazin dhe shumė herėt ėshtė vėrejtur se ka interesim tė madh pėr gjuhėsi.
   Mė 1867 nė Breslau ka filluar me studimin e filologjisė klasike. Ndikim tė madh te Meyer - i i ri kanė pasur gjuhėtarėt Martin Julius  Hertz dhe Adolf Friedrich Strelin. Mė 1871 ka promovuar disertacionin e doktoratės „De nominibus graecis copositus“. Pastaj ka punuar si mėsimdhėnės gjimnazi nė Ernestinun tė Gota - s dhe gjatė kėsaj kohe u pėrkushtohet edhe mė tutje studimeve filologjike. Nė vitin 1874 shpėrngulet nė Pragė dhe gjatė vitit 1875 si docent privat ka mbajtur ligjėrata nė kėtė  Universitet. Mė 5 prill  1881 emėrohet profesor inordinar dhe mė 24 maj profesor ordinar pėr sanskritishte dhe gjuhėsi krahasimtare nė Universitetin e Gracit. Ai mė sė shumti i ka kushtuar greqishtes sė vjetėr, tė mesme dhe tė re, shqipes, sidomos etimologjisė dhe etnografisė. Mė 1897 pėr shkak tė gjendjes sė keqe shėndetėsore (tė paralizės)  e ka pėrfunduar punėn e tij si ligjėrues. Mė 1900, pas tre vjetėsh vuajtjesh tė mėddha,  ka vdekur.

   Ai i ka dhėnė njė ndihmesė tė madhe studimeve tė gjuhėsisė shqiptare. Qysh mė 1883 ka botuar studimin e rėndėsishėm me titull „Über die Stellung des Albanesischen im Kreise der indogermanischen Sprachen“, BB VIII (1884) („Mbi pozitėn e gjuhės shqipe  nė rrethin e gjuhėve indoevropiane“), ku ėshtė argumentuar , ndėr tė tjera, qė shqipja bėn pjesė nė grupin e gjuhėve evropiane veriore dhe ndryshon nga greqishtja dhe nga gjuhėt italike nė reflektimin e tektaleve qiellzore. (shih Sh. Demiraj, Gjuha shqipe dhe historia e saj, Tiranė, 1988, f. 36)

   Nė studimet e tij ai ėshtė marrė me ēėshtje tė ndryshme nga fusha e morfologjisė historike, siē ėshtė ēėshtja e formimit tė shumėsit  tė emrave, rruga e formimit tė tyre, me studimin krahasimtar tė numėrorėve tė gjuhės shqipe e tė disa gjuhėve tė tjera indoevropiane, me ēėshtje tė shumta fonetikės e tė gramatikės historike e nė mėnyrė tė veēantė me ēėshtje tė etimologjisė.

   Ai ka nxjerrė shpeshherė konstatime tė sakta shkencore siē ėshtė ēėshtja e prejardhjes sė gjuhės shqipe qė, sipas tij, rrjedh nga ilirishtja dhe pėrbėn njė degė mė vete nė familjen e gjuhėve indoevropiane. Por ai shpeshherė ka evoluar me pikėpamje tė veta shkencore. Merita e tij ėshtė se ai i ka korrigjuar dhe avansuar tezat e veta shkencore. Kėshtu p. sh., nė veprat e tij tė para, ka pranuar njė ndikim jo tė vogėl tė latinishtes mbi strukturėn morfologjike tė gjuhės shqipe, por mė vonė nė disa raste ai e ka ndryshuar mendimin dhe ndoshta do tė ketė bėrė edhe mė shumė ndreqje nė qėndrimet e veta, sikur vdekja e parakohshme tė mos e kishte rrėmbyer nė kulmin e pjkurisė sė tij. (Shih Sh. Demiraj, vep., e cit., f. 138).

 

   VEPRAT E TIJ MĖ TĖ RĖNDĖSISHME PĖR GJUHĖN SHQIPE:

1. Albanesische Studien, I, (1882);

2. Etimologische Wörterbuch der albanesischen Sprache, Strassburg, 1891;

3. Kurzgefasste albanesische Grammatik, Leipzig, 1888;

4. Zum indogermanischen ė - Perfectum auf die albanesische Formenlehre, botuar nė „ Miscellanea di filologia e linguistica in memoriam di Napoleone Caix e Angelo Canello, Firenze, 1886;

5. Die lateinischen Elemente im Albanesischen, botuar nė: Gröbers Grundriss, I, I. Auflage (1888) etj.


E pėrgatiti: Mr. Agim SPAHIU
Aktualizimi i fundit ( mė 1 shkurt 2010 )
 
< prapa   para >