Fjalė e urtė

Humbi nė vaj e fitoi nė presh.

Shpėrndarje


Shaban Demiraj (1920-2014) Shtype E-mail
 (

Ka lindur nė Vlorė mė 1.1.1920. U diplomua nė Institutin e Lartė  Pedagogjik 2-vjeēar mė 1948 dhe atė 4-vjeēar mė 1954. Qysh nga viti 1954 ėshtė emėruar pedagog nė ish-Institutin e Lartė Pedagogjik, kurse mė 1954 nė Universitetin e Tiranės. Ka marrė titullin "profesor" 1972 dhe ėshtė zgjedhur anėtar i Akademisė sė  Shkencave tė RSH mė 1989. Ka shėrbyer si pėrgjegjės i katedrės sė gjuhės shqipe gjatė viteve 1962 - 1989. "Mėsues i popullit" mė 1977, "Ēmimi i Republikės i klasit II" mė 1979 dhe "Ēmimi i Republikės i klasit I" mė 1989. Profesor Sh. Demiraj ėshtė autor i disa veprave shkencore, si Morfologjia e gjuhės sė sotme shqipe (1961 - ribotuar nė Prishtinė mė 1971); Ēėshtje tė sistemit emėror tė gjuhės shqipe (1972); Sistemi i lakimit nė gjuhėn shqipe (1975); Morfologjia historike e gjuhės shqipe I, II (1973, 1976 - ribotuar nė Prishtinė mė 1980); Gramatikė historike e gjuhės shqipe (1986 - ribotuar nė Prishtinė 1988); Gjuha shqipe dhe historia e saj (1988 - ribotuar nė Prishtinė mė 1989) etj.

Ka marrė pjesė nė disa kongrese dhe konferenca ndėrkombėtare dhe ka botuar artikuj shkencorė edhe nė disa revista tė huaja. Ka mbajtur ligjėrata pasuniversitare ose kumtesa nė Prishtinė, Shkup, Beograd, Sofje, Kluzh, Kopenhagė, Aarhus, Insbruk, Vjenė, Paris dhe Kėln. 
Aktualizimi i fundit ( mė 11 shkurt 2016 )
 
< prapa   para >