Fjalė e urtė

Kau lidhet pėr brirėsh, burri pėr fjalėsh.

Shpėrndarje


Idriz Ajeti Shtype E-mail
Lindi nė katundin Tupallė tė Jabllanicės sė Epėrme mė 26.VI.1917. Shkollėn fillore e mbaroi nė Banjėn e Sijarinės mė 1930, tė mesmen e kreu nė Shkup mė 1938. Po atė vit u regjistrua nė Fakultetin e Filozofisė tė Universitetit tė Zagrebit – nė Degėn e romanistikės. Studimet i mbaroi pas luftės, nė vitin 1949 nė Fakultetin e Filozofisė tė Beogradit. Qė atėherė e deri nė vitin 1953, me cilėsi profesori tė gjuhės shqipe, punoi nė Gjimnazin e Prishtinės. Nga viti 1953 deri nė vitin 1960, me cilėsi lektori, jepte mėsim nė Degėn e Albanologjisė tė Fakultetit tė Filozofisė tė Beogradit. Nė vitin 1958 mbrojti disertacionin e doktoratės me temėn: “Zhvillimi historik i sė folmes gege tė shqiptarėve tė Zarės sė Dalmacisė”. Qė nga viti 1960, njėherė docent, pastaj profesor inordinar dhe nga viti 1968 profesor ordinar, jep mėsim nė Degėn e Gjuhės dhe tė Letėrsisė Shqipe tė Fakultetit tė Filozofisė tė Prishtinės.Iu dhanė disa shpėrblime e dekorata, ndėr tė cilat edhe Shpėrblimi i 7 Korrikut i RS tė Serbisė dhe ai i KAĒKJ. Hetimi i dialekteve nga pikėpamja diakronike, pastaj trajtimi i dokumenteve tė moēme gjuhėsore tė shkruara me alfabetin arabo-turk dhe mė nė fund studimi i marrėdhėnieve tė shojshoqme shqiptare-serbe – janė troje tė interesimit shkencor tė Idriz Ajetit.Merret edhe me ēėshtje tė gjuhės sė sotme shqipe. Qe iniciator i shumė konsultave dhe bashkėmarrėveshjeve gjuhėsore ku u kėrkuan shtigje tė reja pėr njėsimin e gjuhės shqipe dhe tė drejtshkrimit tė saj.Hartoi tekste shkollore pėr nxėnės tė shkollave tė mesme dhe pėr studentė tė Degės sė Gjuhės dhe tė Letėrsisė Shqipe tė Fakultetit Filozofik tė Prishtinės.Me nismėn e tij, pas hapjes sė Fakultetit tė Prishtinės (1960), u nxor revista shkencore “Gjurmime albanologjike” (1962) e mė 1974 u organizua Seminari i Kulturės Shqiptare pėr albanologė tė huaj.Gjatė vitit 1969-1971 ishte drejtor i Institutit Albanologjik, mė 1971-73 ishte dekan i Fakultetit Filozofik, nė vitet 1973-75 rektor i Universitetit tė Prishtinės. Nė vitet 1979-1981 dhe 1996-1999 ishte kryetar i Akademisė sė Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės.

http://www.ashak.org/?cid=1,18
Aktualizimi i fundit ( mė 26 tetor 2009 )
 
< prapa   para >