Fjalė e urtė

Ditė e re, nafakė e re.

Shpėrndarje


Togfjalėshi dhe sintagma Shtype E-mail
Nė kėtė shkrim autori merret me pėrqasjen e termave TOGFJALĖSH tė gjuhėsisė shqiptare dhe SINTAGMĖ tė gjuhėve tė tjera.Dhe, pasi e shqyrton gjerė e gjatė kėtė problematikė, duke u mbėshtetur nė tė dhėna tė shumta qė sjell ky autor, qoftė nė gjuhėsinė tonė qoftė nė atė tė pėrgjithshme (botėrore), ka ardhur nė pėrfundim se termi TOGFJALĖSH ėshtė sajuar drejt e sipas rregullave fjalėformuese tė shqipes.Prandaj s“ka arsye tė mos mbetet edhe mė tutje nė pėrdorim.Por ajo qė ėshtė mė me rėndėsi kėtu ėshtė fakti se kjo njėsi sintaksore do tė duhej tė pėrplotėsohej teorikisht nga studimet e gjuhėve tė tjera, sidomos nga ato tė gjuhės angleze.

Lexo shkrimin e plotė ( PDF, 39.8 KB) ...

Aktualizimi i fundit ( mė 26 tetor 2009 )
 
< prapa