Fjalė e urtė

Pula e e tjetrit tė duket patė.

Shpėrndarje


Reksioni dhe valenca foljore Shtype E-mail
   Nga vetė titulli mund tė shihet sė autori nė kėtė shkrim ėshtė marrė me njė ēėshtje problemore terminologjike. Pse thuhet ēėshtje problemore? Sepse autori ka trajtuar dy nocione gjuhėsore qė pėr shumėkė, madje edhe pėr njerėz me pėrgatitje profesionale, janė tė njėjta, identike ose tė ngjashme. Prandaj autori ka sjellė kėtu disa tė dhėna teorike, referenca tė shumta nga literaturagjuhėsore e gjuhėve tė tjera (sepse nė gjuhėn shqipe pėrgjithėsisht mungojnė ato ose janė fare tė pakta) pėr tė dėshmuar dhe pėr tė sjellė pėrfundimin se kėta dy terma, me disa pikėpėrkime tė vogla, janė tė ndryshėm dhe s“ka arsye tė ngatėrrohen apo tė identifikohen nė mes vete, ngase kemi tė bėjmė me dy fusha (rryma) tė ndryshme gjuhėsore- teorike, qė marrin pėr bazė njėrin apo tjetrin.

Lexo shkrimin e plotė (PDF, 114 KB) ...


Aktualizimi i fundit ( mė 16 shtator 2011 )
 
< prapa   para >