Fjalė e urtė

Nuk duhen lėnė grurė e egjėr bashkė.

Shpėrndarje


Ēėshtje tė klasifikimit tė ndajfoljeve Shtype E-mail
Nė kėtė shkrim jemi marrė fund e krye me klasifikimin e ndajfoljeve. I jemi rrekur kėsaj ēėshtjeje kėtu mu nga fakti se nė Gramatikėn e gjuhės shqipe 1, Morfologjia tė ASHSH-sė, kemi vėrejtur disa luhatje e paqėndrueshmėri, qė vijnė si rezultat kriteresh. Kjo ēėshtje nuk ėshtė e pėrkryer as nė gjuhė tė tjera, por ėshtė pak a shumė mė e definuar me kritere mė tė qėndrueshme. Prandaj, e kemi parė tė arsyeshme qė t“i paraqesim disa nga klasifikimet mė tė mira e mė tė qėndrueshme nė gramatikat e disa gjuhėve lidhur me kėtė ēėshtje, nė mėnyrė qė nė ndonjė trajtim tė mėvonshėm tė kėsaj kategorie leksiko- gramatikore nė gjuhėn tonė tė zbatohen dhe tė pėrfillen ato kritere qė do tė jenė mė tė qėndrueshme. Nė disa nga gramatikat e prezantuara kėtu kemi vėnė re se autorėt- studiuesit e ndryshėm mė tepėr ose kryesisht kanė favorizuar kriterin sintaksor, duke mos i lėnė anash edhe kriteret e tjera, si p. sh. atė semantik etj.

Lexo shkrimin e plotė (PDF, 20.0KB) ...


Aktualizimi i fundit ( mė 26 tetor 2009 )