Fjalė e urtė

Nuk i hipėn dot dardhės e i bie fikut.

Shpėrndarje


Kontributi i Selman Rizės nė fushėn e gramatikės kontrastive Shtype E-mail
Nė kėtė shkrim flitet pėr kontributin e prof. Selman RIZĖS nė fushėn e gramatikės kontrastive. Aty vihet nė spikamė njė gramatikė e tij e njohur e gjuhės serbokroate, por pėr nxėnės ėshtė shtjelluar nė gjuhėn shqipe. Artikullshkruesi e vėshtron kėtė Gramatikė nga dy anė: Nga ana pėrmbajtėsore-teorike dhe terminologjike.Ai vjen nė pėrfundim se kjo Gramatikė, edhe pse ėshtė shkruar para 50 vjetėsh, ėshtė e njė niveli tė duhur shkencor, prandaj s“ka dyshim se edhe sot hartuesit e teksteve gramatikore mund tė mbėshteten nė tė, duke marrė pėr bazė diēka nga ajo.

Lexo shkrimin e plotė (PDF, 17.4KB) ...


Aktualizimi i fundit ( mė 26 tetor 2009 )
 
< prapa   para >