Fjalė e urtė

Ujku bari s'bėhet.

Shpėrndarje


Kalket gjuhėsore e zvetėnojnė natyrėn e gjuhės sonė Shtype E-mail
Nė kėtė shkrim autori ėshtė marrė me njė problematikė qė i takon fushės sė sociolinguistikės. Kėtu ka marrė nė shqyrtim njė numėr tė konsiderueshėm ndėrtimesh gjuhėsore, tė ashtuquajtura kalke tė ardhura nga gjuhėt sllave, sidomos nga serbishtja, tė cilat edhe sot e kėsaj dite po i ndeshim nė ligjėrimin bisedor e libror te njė numėr i konsiderueshėm i intelektualėve tanė, nė Kosovė dhe nė vise tė tjera tė banuar nė shqiptarė.Prandaj, poenta e kėtij shkrimi ėshtė qė, sa mė parė qė tė jetė e mundur, t“i flakim kėto ndikime tė huaja, sepse e bastardojnė dhe e dėmtojnė shumė gjuhėn tonė, ngase prekin thellė nė strukturėn sintaksore tė saj.Kalket sintaksore janė shumė mė tė dėmshme sesa ato leksikor, sepse ato ndėrhyjnė nė strukturėn sintaksore} tė njė gjuhe, prandaj si rrjedhojė e kėsaj janė shumė mė tė vėshtira pėr t“u shkoqur.Kjo gjė nuk ėshtė karakteristike  vetėm pėr kalket qė vijnė nga serbokroatishtja, por edhe nga gjuhėt e tjera, siē ėshtė rasti me gjuhėn angleze, e cila, nė kėto vitet e fundit, ka bėrė njė invasion tė madh nė tė gjitha sferat e jetės te shqiptarėt e Kosovės e gjetiu.

Lexo shkrimin e plotė (PDF, 16.6 KB) ...
Aktualizimi i fundit ( mė 26 prill 2010 )
 
< prapa   para >