Fjalė e urtė

Kush pyet, s'tret.

Shpėrndarje


Lokucionet foljore nė Fjalorin e Frang Bardhit Shtype E-mail
Nė kėtė shkrim autori ėshtė marrė me trajtimin e kategorisė gjuhėsore tė lokucioneve nė fjalorin e njohur tė Frang Bardhi  DICTIONARIVN LATINO EPIROTICVM, botuar nė vitin 1635 nė Romė. Autori nxjerr konstatimin se lokucionet nė kėtė vepėr janė tė shumta dhe pėrbėjnė njė begati tė madhe gjuhėsore tė trashėguar edhe pėr kohėn e sotme. Kjo njėsi gjuhėsore, nė fund tė kėsaj trajtese, ėshtė pėrqasur teorikisht me frazeologjizmat tė cilėt janė pėrdorur, po ashtu, mjaft shumė nga ana e Bardhit nė kėtė Fjalor tė rėndėsishėm pėr fushėn e leksikografisė shqiptare.

Ky shkrim nė formė kumtese ėshtė prezantuar nė programin e Sesionit shkencor, kushtuar 450 vjetorit tė lindjes sė Frang Bardhit, i cili u mbajt mė 23.11.2006 nė Institutin Albanologjik tė Prishtinės.

Lexo shkrimin e plotė (PDF 24.0KB) ...
Aktualizimi i fundit ( mė 26 tetor 2009 )
 
< prapa   para >