Fjalė e urtė

Nuk humbi pazari pėr gjilpėra.

Shpėrndarje


Ēėshtje tė klasifikimit tė modalitetit Shtype E-mail
Gjuhėsi shqiptare
Nė kėtė shkrim jemi marrė me ēėshtjen e modalitetit gjuhėsor, njė ēėshtje kjo jo shumė e trajtuar dhe e pėrkufizuar sa e si duhet nė gramatikat e gjuhės shqipe e mė gjerė. Pastaj, nė fund kemi sjellė njė listė tė fjalėve e tė togjeve tė fjalėve tė ndėrmjetme, por edhe fjalive tė kėtij lloji, qė, nė tė folur, e kanė intonacionin e vet tė theksuar, ndėrsa nė tė shkruar, nė njėsitė kumtuese- sintaksore, vihen zakonisht nė mes presjesh. Kėtė listė e kemi sajuar me ndihmėn e programeve tė caktuara tė linux-it, duke u mbėshtetur nė Fjalorin e gjuhės sė sotme shqipe tė vitit 1980, sipas radhitjes alfabetike.

Lexo shkrimin e plotė (PDF, 155 KB) ...
Aktualizimi i fundit ( mė 26 tetor 2009 )
 
< prapa   para >