Fjalė e urtė

S'tė lėnė topat tė dėgjosh dyfekėt.

Shpėrndarje


Besim Bokshi (1930-2014) Shtype E-mail
 

Lindi nė Gjakovė mė 12.XI.1930. Gjashtė klasė tė mėsimit fillor i kreu nė Tiranė, ndėrsa dy tė tjerat - nė Gjakovė. Maturoi nė Gjimnazin e Prishtinės. Ndoqi studimet nė Katedrėn e Albanologjisė nė Beograd dhe, me ndėrprerje, i pėrfundoi mė 1959. Vijoi studimet pasuniversitare nė Drejtimin e gjuhėsisė nė Beograd. Tema e tezės sė doktoratės iu dha nė bazė tė punimit “Zhvillimi i strukturės sė temave emėrore tė shqipes” (Gjurmime albanologjike, 1, 1971). Mbrojti tezėn e doktoratės me temė “Rruga e formimit tė fleksionit tė sotėm nominal tė shqipes” nė Fakultetin Filozofik tė Prishtinės mė 1977.Ka ligjėruar lėndėn e gjuhės shqipe nė Gjimnazin e Gjakovės dhe nė vitet 1961-63 ka ushtruar edhe detyrėn e drejtorit tė kėsaj shkolle. Ka qenė profesor nė Shkollėn e Lartė Pedagogjike tė Gjakovės nė vitet 1967-73 pėr Morfologji tė gjuhės sė sotme shqipe e pėr Hyrje nė gjuhėsi dhe nė katėr vjetėt e parė e ka drejtuar punėn e kėsaj shkolle. Brenda kėsaj kohe pėr tetė muaj ka punuar nė Institutin Albanologjik tė Prishtinės. Nga viti 1974 ėshtė zgjedhur ligjėrues i Morfologjisė historike nė Degėn e Gjuhės e tė Letėrsisė Shqipe nė Fakultetin Filologjik tė Universitetit tė Prishtinės dhe, pas doktorimit, ėshtė zgjedhur profesor inordinar e pastaj edhe ordinar deri kur u pėrjashtua nga Fakulteti mė 1991 bashkė me mėsimdhėnės tė tjerė shqiptarė nga dekanati i dhunshėm. Nė vitet 1992-2001 ka ligjėruar lėndėn Hyrje nė studimin krahasues tė gjuhėve indoevropiane nė Shkallėn e tretė tė studimeve - Drejtimi i gjuhėsisė nė Fakultetin Filologjik tė Prishtinės.Ka qenė anėtar i komisionit pėr konkluzione tė Konsultės Gjuhėsore tė Prishtinės mė 1968 dhe delegat nė Kongresin e Drejtshkrimit tė Gjuhės Shqipe nė Tiranė mė 1973. Ka marrė pjesė nė Kongresin e Studimeve tė Evropės Juglindore nė Ankara mė 1978 me kumtesėn pėr prapavendosjen e nyjės nė gjuhėt ballkanike. Nė Universitetin e Jenės ka mbajtur ligjėratėn pėr origjinėn e mbaresave rasore tė shqipes. Para ligjėruesve tė Katedrės sė Gjuhės e tė Letėrsisė Shqipe tė Fakultetit Filologjik tė Tiranės dhe bashkėpunėtorėve shkencorė tė Institutit tė Gjuhėsisė e tė Letėrsisė ka mbajtur ligjėratėn pėr zhvillimin e sistemit emėror tė shqipes (1979).Ka qenė deputet nė Dhomėn pėr Arsim nė Kuvendin Federativ mė 1967-69. Nė zgjedhjet e organizuara nga subjektet tona politike mė 1992 ėshtė zgjedhur deputet i Kuvendit tė Kosovės. Nė vitet 1993-96 ka qenė kryetar i Partisė Socialdemokrate tė Kosovės.Pėr veprėn “Rruga e formimit tė fleksionit tė sotėm nominal tė shqipes” ka marrė Shpėrblimin e Dhjetorit tė Kuvendit tė Kosovės mė 1980.Ėshtė anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės. Anėtar korrespondent i Akademisė sė Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės ėshtė zgjedhur mė 1991, ndėrsa nga viti 1996 ėshtė anėtar i rregullt i kėsaj akademie. Mė 2002 u zgjodh nėnkryetar i Akademisė.http://www.ashak.org/?cid=1,18,101&argroup=3

Aktualizimi i fundit ( mė 11 shkurt 2016 )
 
< prapa   para >