Fjalė e urtė

Luga e madhe tė shlyen gojėn.

Shpėrndarje


Johann Georg von Hahn-i (1811 - 1869) Shtype E-mail
-iIshte diplomat austriak dhe albanolog. Mė 1847 u bė konzul nė Janinė, mė 1851 nė Syradhe prej 1869 konzul-gjeneral nė Athinė. Hahn-i merret si themelues i studimeve shqiptare. Ai ka mbledhur material nė vend, mėsoi gjuhėn shqipe dhe dėshmoi pėrkatėsinė e shqipes si gjuhė e familjes indoevropiane.

 

Literatura parėsore:

    "Albanesische Studien", Bd. 1-3, Jena 1854, reprint Dion.Karavias, Athinė, mė 1981

    "Griechische und albanesische Märchen", Bd. 1-2, Lajpcig, mė 1864, Mynih / Berlin, mė 1918

     "Reise durch die Gebiete von Drin und Wardar", Vjenė, mė 1867

 

Literatura dytėsore:

Gerhard Grimm, "Johann Georg von Hahn (1811-1869) - Leben und Werk", Visbaden, mė  1964

 

E pėrgatiti:Agim SPAHIU
Aktualizimi i fundit ( mė 26 tetor 2009 )
 
< prapa   para >