Fjalė e urtė

Doli fjala nga dhėmballa, e merr vesh e gjithė mėhalla.

Shpėrndarje


Fjalori i Gjuhės sė Sotme Shqipe (Online)
http://www.fjalori.shkenca.org  mund ta gjeni Fjalorin shpjegues tė gjuhės shqipe (online, nė rrjet) me rreth 40.000 fjalė. Dhe, mjafton qė tė shėnoni kryekreje nė formularin e zbrazėt fjalėn a termin e kėrkuar dhe menjėherė do ta keni shpjegimin (pra, pėrmbajtjen dhe funksionin gramatikor, nė tėrėsi) tė asaj fjale a tė atij termi, apo edhe tė disa tė tjerave qė kanė njė lidhje tė pėrbashkėt fjalėformuese, ashtu, pa ndryshime, siē ėshtė dhėnė nė Fjalorin e gjuhės sė sotme shqipe tė vitit 1980. Prandaj, kjo gjė do tė na lehtėsojė shumė punėn nė kėrkimin e fjalėve, kuptimisht dhe gramatikisht tė paqarta, sa e si duhet, me tė cilat ndeshemi gati ēdo ditė. Kjo do tė thotė se ne tash e tutje nuk do tė kemi nevojė tė humbasim kohė duke  shfletuar dhe kėrkuar faqe pėr faqe fjalėt e nevojshme, por vetėm me njė shėnim tė fjalės, automatikisht tė gjitha tė dhėna do tė jenė para nesh. Madje, ėshtė shikuar edhe mundėsia edhe e disa rasteve kur ndonjėri nuk e ka tė instaluar alfabetin e gjuhės shqipe, dhe,  nė vend qė tė shėnojė po e zėmė drejt fjalėn ėshtė ose ēka, ėshtė i shtrėnguar tė shėnojė trajtat: eshte dhe cka. Dhe, nė kėtė kontekst, kjo gjė nuk prish aspak punė, ngase kėto  "vėshtirėsi" i ka vėnė re hartuesi dhe programuesi i kėtij Fjalori online dhe pa kurrfarė dileme ne do t“i kemi fjalėt e shėnuara me shkronjėn ė dhe ē. Kjo vlen edhe pėr rastet e tjera tė kėtilla tė veēanta.

Fig.1: Njė pamje gjatė kėrkimit tė fjalėve nė FGJSSH