Fjalė e urtė

S'mbahet shtėpia me cipal.

Shpėrndarje


A pėrbėjnė lokucionet njė mėnyrė tė veēantė tė fjalėformimit? Shtype E-mail
Autori i kėtij shkrimi, mr. Agim SPAHIU, ėshtė ndalur nė njė varg ēėshtjesh qė kanė tė bėjnė me kategorinė leksiko-gramatikore tė lokucioneve, e nė mėnyrė tė veēantė tė fjalėformimit tė tyre. Dhe e gjithė problematika ėshtė shtruar qė nė krye tė shkrimit nė formė pyetjeje, se a pėrbėjnė a jo lokucionet njė mėnyrė tė veēantė tė fjalėformimit. Dhe, pasi ka shtruar njė varg argumentesh pėr kėtė ēėshtje,ai ka ardhur nė pėrfundim se edhe lokucionet sikur ēdo fjalė tjetėr e leksikut, pėrbėjnė njė mėnyrė tė veēantė "sui generis" tė fjalėformimit, pėr vetė faktin se ato janė ndėrtime tė qėndrueshme, leksikalisht tė kufizuara dhe, ajo qė ėshtė mė e rėndėsishme, kanė barasvlera tė ngjashme a identike me fjalė tė vetme.

Lexo shkrimin e plotė (PDF, 112KB) ...

Aktualizimi i fundit ( mė 26 tetor 2009 )
 
para >