Fjalė e urtė

Ku futet gjilpėra do futet edhe peri.

Shpėrndarje


Agnja Vasiljevna Desnickaja (1912 - 1992) Shtype E-mail

Ishte filologe me prejardhje nga ish- Bashkimi Sovjetik, organizatore e shkencės, pedagoge, specialiste e disa fushave tė gjuhėsisė, sidomos e gjuhėsisė krahasimtare- historike dhe e gjermanistikės. Ishte albanologe e njohur, njohėse e mirė e literaturės dhe e folkloristikės shqiptare, e ballkanologjisė dhe e shumė gjuhėve indoevropiane. Ishte themeluese e shkollės sė albanologjisė nė ish- Bashkimin Sovjetik. Nė vitin 1946 kishte doktoruar nė shkencat filologjike dhe mė vonė kishte marrė thirrjen profesoreshė, ndėrsa gjatė viteve 1963 - 1976 kishte qenė drejtoreshė e Institutit tė Gjuhėsisė nė ASH tė BRSS -sė. Qė nga viti 1964 kishte qenė anėtare me korrespondencė e ASH-sė tė BRSS- sė nga Dega e Gjuhės dhe e Letėrsisė.


Lexo shkrimin e plotė (PDF, 16 KB) ....

 
Aktualizimi i fundit ( mė 26 tetor 2009 )
 
< prapa   para >