Fjalė e urtė

Koka qė s'dėgjon, shumė pėson.

Shpėrndarje


Si do tė duhej konceptuar togfjalėshi nė gjuhėsinė shqiptare? Shtype E-mail
Nė kėtė shkrim autori  ėshtė marrė me ēėshtjen e klasifikimit tė togfjalėshave, duke u mbėshtetur nė teoritė gjuhėsore tė disa gjuhėve tė tjera, e nė veēanti nė atė tė gjuhės angleze, qė pėr autorin ėshtė mė i arsyeshėm dhe i mundshėm tė bėhet edhe nė gjuhėn shqipe. Artikullshkruesi ka sjellė edhe disa shembuj pėr secilin tip tė togfjalėshave nė gjuhėn shqipe, shpeshherė edhe ndonjė shpjegim teorik-pėrqasės dhe interpretim edhe nga gjuhė tė tjera pėr arsye thjesht krahasimi.

Lexo shkrimin e plotė (PDF, 126 KB) ...

Aktualizimi i fundit ( mė 26 tetor 2009 )
 
< prapa   para >