Fjalė e urtė

Shtėpinė shite, shokun mbaje.

Shpėrndarje


Selman Riza (1909 - 1988) Shtype E-mail

Ka lindur nė Gjakovė mė 1909. Ka pasur njė pėrgatitje tė mirė shkollore franceze (ka kryer Liceun Kombėtar tė Korēės dhe pėr tre vjet 1932 - 1935 studimet nė Francė nė fushėn e gjuhėsisė dhe tė drejtėsisė) dhe ka qenė njohės i mirė i shumė gjuhėve tė huaja (i njihte diku 12 gjuhė). Kėto janė dy parakushte qė Selman RIZĖS i mundėsuan tė krijojė njė personalitet tė madh dhe njė akribi tė rrallė shkencore nė studimet e tij gjuhėsore tė mėvonshme.

 

Ishte njohės i mirė i gramatikės historike tė shqipes (janė tė njohura studimet e tij historiko - kritike mbi NYJAT, EMRAT, PĖREMRAT e deri te FOLJET), zotėrues i thellė i strukturės dialektore tė shqipes dhe i stilistikės. Nė vitin 1979 nė Prishtinė u botua njė pėrmbledhje e studimeve tė tij me emrin “Studime albanistike”. Ky bagazh i njohurive tė tij i hapėn rrugė Selman RIZĖS qė me sukses t“i qaset studimit tė autorėve tė vjetėr: Buzukut, Matrėngės, Bardhit, Budit dhe Bogdanit („PESĖ AUTORĖT MĖ TĖ VJETĖR NĖ GJUHĖN SHQIPE“, ribotuar sė fundi nė Tiranė mė 2003, nga SHB “TOENA”).
ASHAK - u ka botuar herė pas here studimet e tij me koleksionin “VEPRA 1”, mė 1996, “VEPRA 3”, mė 2003 dhe “VEPRA 4” mė 2004.
Ka qenė po ashtu edhe hartues tekstesh, sidomos vlen tė pėrmendet kėtu gramatika e tij kontrastive shumė e mire e ashtuquajtur „Gramatikė e sėrbo - kroatishtes“ (1952), me sqarime nė gjuhėn shqipe. (Pėr kėtė shih mė gjerėsisht shkrimin e mr. Agim SPAHIUT me titull „Kontributi i Selman RIZĖS nė fushėn e gramatikės kontrastive“, botuar nė http://www.shkenca.org. Kėto studime dhe tė tjera bėjnė qė Selman RIZA tė konsiderohet njė prej studiuesve  mė eminentė  nė gjuhėsinė shqiptare.
Cilido studiues i mirėfilltė qė e vėshtron sot veprėn e tij, qė nė faqet e para, krijon pėrshtypjen se cilėndo ēėshtje gjuhėsore qė e merrte pėr trajtim RIZA, sado e vogėl qoftė ajo, pėr tė nxjerrė pėrfundime tė sakta, e shoshiste dhe e kundronte durueshėm nga shumė anė e aspekte. Ai i vinte nė spikamė gjithnjė mendimet tezat dhe argumentet e tė tjerėve pėr njė ēėshtje tė caktuar, sepse kėshtu e kėrkon shkenca e mirėfilltė, pėr tė dhėnė nė fund mendimin e vet nė mėnyrėn mė bindėse. Ai shquhej pėr njė pedanteri e korrektėsi tė madhe nė studimet e tij. Por shpeshherė ishte edhe shumė i ashpėr dhe kritik deri nė pikė tė fundit ndaj mendimeve tė pambėshtetura  shkencorisht. Kishte guxim tė madh pėr ta mbrojtur tė vėrtetėn me ēdo kusht, nė ēdo vend dhe nė ēdo kohė, pavarėsisht nga pasojat.
Selman RIZA ka pasur njė autoritet tė madh nė mesin e intelektualėve shqiparė tė asaj kohe e mė gjerė. Ai ėshtė ēmuar lart nga tė tjerėt, por edhe dinte t“i ēmonte tė tjerėt qė ishin tė “vlefshėm”. Ka qenė bashkėpunėtor i ngushtė i prof. Kostaq Cipos, shok i ngushtė i Lasgush Poradecit dhe i Mitrush Kutelit.
Idetė patriotike dhe qėndrimi i paepur e parimor i tij, sidomos pėr ēėshtjet madhore, siē ishte ēėshtja e pazgjidhur kombėtare, bėn qė ai shumė herė tė burgoset e tė internohet nga regjime tė ndryshme (nga ai fashist qysh mė 1939, pastaj mė vonė nga ai komunist shqiptar dhe shovenist jugosllav). Me tė “burgosej” shumėherė edhe vepra e tij


(Ky shkrim nė PDF ...)
Aktualizimi i fundit ( mė 26 tetor 2009 )
 
< prapa   para >