Fjalė e urtė

Kusari kusarit s'i vjedh dot.

Shpėrndarje


Kostaq Cipo (1882-1952) Shtype E-mail
Ishte veprimtar i shquar i arsimit shqiptar dhe lėvrues i dalluar i gjuhėsisė shqiptare. Studimet e larta pėr filologji i kreu me sukses nė Universitetin e Romės. Nė vitet 1921-1939 punoi si mėsues i gjuhės dhe i letėrsisė nė shkollat e ndryshme tė Shqipėrisė, kryesisht nė Liceun e Korēės. Gjatė pushtimit fashist u internua dy vjet nė Itali si antifashist. Nė vitet 1945-1946 ushtroi detyrėn e ministrit tė arsimit e pastaj, deri nė fundin e parakohshėm, nė vitin 1952, iu kushtua tėrėsisht arsimit tė lartė dhe shkencės gjuhėsore shqiptare, duke zhvilluar njė veprimtari tė dendur pedagogjike e studimore nė Institutin Pedagogjik Dyvjeēar (e para shkollė e lartė nė Shqipėri) dhe nė Institutin e Shkencave si anėtar i tij.

Hartoi tekstet e fonetikės e tė morfologjisė sė shqipes sė sotme dhe historike, ndėr veprat e para shkencore nė kėto fusha. Qe bashkautor dhe drejtues i hartimit tė „Fjalori i gjuhės shqipe“, 1954. Me kolegėt A .Xhuvani dhe E .Ēabej, punoi pėr hartimin e udhėzuesit tė ri drejtshkrimor tė gjuhės shqipe (1948-1950) dhe pėr njėsimin e terminologjisė kryesore tė pėrdorur nė tekstet shkollore. Ka hartuar njė gramatikė tė shqipes nė dy vėllime (Fonetikė e morfologji dhe sintaksė, 1952), tė vlerėsuara me Ēmimin e Republikės. Njė vend tė veēantė zėnė shkrimet e tij nė lidhje me fjalėt e pėrbėra tė shqipes, botuar nė „Buletin pėr Shkencat Shoqėrore“ tė Institutit tė Shkencave (1952-1957). Ėshtė nderuar me titullin e lartė „Mėsues i Popullit“.

Mahir Domi, „Fjalor Enciklopedik Shqiptar“, 1985

E pėrgatiti: Agim SPAHIU
Aktualizimi i fundit ( mė 26 tetor 2009 )
 
< prapa   para >