Shpėrndarje


Fjalor drejtshkrimor pėr programin TeXnicCenter Shtype E-mail
TeXnicCenter ėshtė njė editor pėr shkrimin e dokumenteve nė LaTeX pėr Windows, i cili ka njė strukturė shumė tė mirė tė menyve dhe ka njė mundėsi pėr korrigjim tė gabimeve drejtshkrimore. Fjalorin drejtshkrimor tė gjuhės shqipe pėr programin TeXnicCenter mund ta shkarkoni kėtu. 
Pas shkarkimit dhe shpaketimit tė Fjalorit duhet tė kopjoni  sq_AL.aff dhe sq_AL.dic nga direktoriumi i porsashpaketuar nė nėndirektoriumin Language tė direktoriumit  ku ėshtė instaluar  programi TeXxnicCenter. Ky program zakonisht instalohet nė:
  C:\Programs\TeXnicCenter

Aktivizimi i korrigjimit bėhet nė menynė:  Tools->Options->Spelling.
Fig.1: Njė pamje gjatė korrigjimit me programin TeXnicCenter

Gabimet drejtshkrimore  nėnvizohen me ngjyrė tė kuqe. Leximi i propozimeve pėr korrigjim nga programi  mund tė bėhet duke i klikuar fjalitė e gabuara me  tastin e djathtė  tė miut .


Aktualizimi i fundit ( mė 11 shtator 2010 )
 
< prapa