Fjalė e urtė

Dy mace mundin njė qen.

Shpėrndarje


Sa terma pėrmban FGJSSH i vitit 1980 dhe cila ėshtė struktura e tyre ? Shtype E-mail
   Fjalori i gjuhės sė sotme shqipe ėshtė i tipit tė mesėm. Ėshtė botuar nė Tiranė nė vitin 1980 dhe ribotuar njė vit mė vonė edhe nė Prishtinė nga njė grup autorėsh (leksikografėsh tė njohur pėr botėn shqiptare). Ky Fjalor ka 41066 fjalė e shprehje fjalėsh.
   Kushdo qė e pėrdor kėtė Fjalor, do t“i bien nė sy shkurtesat e shumta tė termave si: bot., zool., anat.,  gjuh., hist., tek., mjek., drejt., etj. Por, se sa terma pėrmban ky Fjalor, kėtė  s“mund ta thotė askush mė saktėsi. Kjo ishte njė ēėshtje-enigmė qė pėrherė mė ka zgjuar kėrshėrinė dhe mė ka nxitur qė t“i qasem kėsaj problematike pak mė seriozisht, nė mėnyrė qė, pas disa analizash kuantitative, me anė tė programeve tė caktuara, tė nxjerr njė pėrfundim dhe njė numėr tė sakėt tė tyre. Ky ėshtė edhe objekti i kėtij shkrimi.  

Lexo shkrimin e plotė (PDF, 146 KB ...)
Aktualizimi i fundit ( mė 13 mars 2014 )
 
< prapa