Fjalė e urtė

I tradhtuari, i pėrvėluari.

Shpėrndarje


Fjalėt jostandarde nė FGJSSH tė vitit 1980 Shtype E-mail
Fjalori i gjuhės sė sotme shqipe i vitit 1980 (mė tutje FGJSSH) ka njė numėr tė madh fjalėsh dhe shprehjesh gjuhėsore qė nuk pėrkojnė me standardin e gjuhės sė sotme shqipe. Pse themi kėshtu?
E themi kėtė nė kėtė mėnyrė pėr vetė faktin se nė tė janė pėrfshirė shumė fjalė dialektore tė evidentuara si krahinorizma, tė stilit bisedor, tė thjeshtligjėrimit, tė vjetra (si arkaizma) etj. qė, pėr mendimin tim, nuk ėshtė dashur tė gjenin vend aty.

Lexo shkrimin e plotė (PDF, 201 KB) ...
Aktualizimi i fundit ( mė 26 tetor 2009 )
 
< prapa   para >