Fjalė e urtė

Shkalla e lartė do kėmbė tė forta.

Shpėrndarje


Fjalėt me kuptim tė figurshėm nė FGJSSH tė vitit 1980 Shtype E-mail
  Nė kėtė shkrim i jemi qasur Fjalorit tė gjuhės sė sotme shqipe  tė vitit 1980 nga njė kėndvėshtrim tjetėr: Nga aspekti i figurativitetit tė fjalėve. Iu qasem kėsaj teme, ngase nė asnjė Fjalor tė deritashėm nuk i ėshtė kushtuar kėsaj ēėshtjeje kaq gjerėsisht dhe, pothuajse nė njė njė formė kaq gjithėpėrfshirėse. Nė tė ėshtė vėshtruar ēdo fjalė qė nė njė mėnyrė a njė tjetėr ėshtė pėrdorur ose po pėrdoret edhe sot nė tė gjitha llojet e ligjėrimit me kuptim tė figurshėm. Kjo tregon se hartuesit e kėtij Fjalori si detyrė parėsore kanė pasur eksplorimin e tėrėsishėm tė korpusit gjuhėsor, sistematizimin dhe zbėrthimin e tij nga ky aspekt ose, siē thuhet shpesh, nga“kuptimi i dytė`. Elementin e figuracionit tė fjalėve nė FGJSSH tė vitit 1980, jemi pėrpjekur qė, pėrmes programeve standarde tė LINUX-it, t“ua prezantojmė lexuesve, kuptohet sipas radhės alfabetike, nė mėnyrė qė ata vetė ta kenė mundėsinė ta shohin se cilat fjalė janė pėrdorur me atė kuptim dhe deri nė sa kuptime tė kėtilla mund tė marrė njė fjalė nė kontekste tė caktuara tė ligjėrimit.

Lexo shkrimin e plotė (PDF,2 MB) ...
Aktualizimi i fundit ( mė 26 tetor 2009 )
 
< prapa   para >