Eqrem Ēabej (1908 - 1980) Shtype E-mail

Ėshtė njė ndėr pėrfaqėsuesit mė tė shquar tė gjuhėsisė shqiptare. Lindi mė 7 gusht 1908 nė Gjirokastėr.

Mėsimet e para i  mori nė kėtė qytet tė lindjes. Atje ai mbaroi mė 1921 shkollėn qytetėse me pėrfundime tė shkėlqyera. Atje, nė gjirin e familjes dhe nė rrethin e bashkėqytetarėve tė tij, tė njohur pėr dashurinė e madhe pėr Atdheun dhe pėr arsimin, u mbrujt edhe karakteri i tij. Pas mbarimit tė shkollės qytetėse ai fitoi tė drejtėn e njė burse tė dhėnė nga Prefektura  e atėhershme e Gjirokastrės pėr tė vazhduar studimet e mesme dhe tė larta jashtė shtetit. Dhe kėshtu ai nisi, ashtu si edhe tė rinj shqiptarė tė tjerė, rrugėn e mėrgimit nė kėrkim tė diturisė.

 
Eqrem ĒabejPėr tė vazhduar studimet, Eqrem Ēabej u dėrgua nė Austri. Para se tė hynte nė ndonjė shkollė, iu desh tė qėndronte njė vit pranė familjes Reinmyler, nė St. Pölten afėr Vjenės, pėr tė mėsuar gjermanishten. Rasti e solli qė tė binte nė njė familje tė kulturuar dhe dashamirėse, qė u kujdes pėr tė si ta kishte birin e vet. Gjatė qėndrimit pranė kėsaj familjeje ai punoi shumė pėr ta pėrvetėsuar sa mė shpejt gjermanishten. Duke lėnė pėrshtypje shumė tė mira jo vetėm me zellin e madh, por edhe me sjelljen shembullore. Dėshira  pėr t“u bėrė sa mė i vlefshėm pėr Atdheun, e nxiti atė qė, pas njė viti qėndrimi nė St. Pölten, vitin tjetėr tė merrte njėherėsh dy klasa tė gjimnazit qė e mbaroi shkėlqyeshėm nė vitin 1926 nė Klagenfurt tė Austrisė. Dhe kėtu fillon faza kritike pėr tė ardhmen e kėtij tė riu tė talentuar. I ati, njė gjykatės i diplomuar nė Dar - ul - Hukuk tė Stambollit, i nisur nga dėshira qė i biri tė kishte njė tė ardhme tė sigurt, e kėshilloi tė vazhdonte universitetin pėr mjekėsi. Por i biri kishte tjetėr dėshirė e tjetėr mendim. Ai donte tė bėhej gjuhėtar. “Gjuhėsia ėshtė pėr pasanikėt, - i tha i ati prerazi, - kurse neve na duhet njė zanat qė tė na sigurojė jetėn“. Atėherė djali, „i bindur“, u regjistrua nė Fakultetin e Mjekėsisė tė Universitetit tė Romės. Por kėtu ai mė fort shkonte tė studionte vepra gjuhėsore e letrare nėpėr bibliotekat romane. Nė kėto rrethana, babai i urtė e la tė lirė tė birin tė bėnte ashtu si donte vetė, por jo edhe pa i thėnė: “Paē vetėn nė qafė, o bir!“. Pra, faza vendimtare pėr tė ardhmen e tė riut Ēabej nis atėherė kur ai fitoi „lirinė“ pėr tė ndjekur degėn qė i pėlqente. Nė vitin akademik 1927 - 1928 u regjistrua nė Fakultetin Filozofik tė Universitetit tė Gracit, ku ndoqi studimet pėr dy gjashtėmujorė (semestra). Pastaj studimet i vazhdoi nė Universitetin e Vjenės.

Dega e gjuhėsisė nė Fakultetin Filozofik tė Universitetit tė Vjenės kishte njė traditė tė vyer. Aty kishin punuar profesorė tė tillė tė shquar si sllavistėt e njohur Franc Miklosiē (Miklosich) (1813 - 1956), Vatroslav Jagiē (1838 - 1923), romanisti me emėr Vilhelm Majer - Lybke (Myer - Lübke) (1861 - 1936) etj. Nė kohėn qė u regjistrua Ēabej, nė atė universitet punonin, ndėr tė tjerė, indoeuropianisti dhe grecisti i njohur P. Kreēmer (P. Kretschmer) (1866 - 1956), albanologu i dėgjuar Norbert Jokl (1877 - 1942), arkeologu dhe historiani i njohur Karl Paē (K. Patsch) (1865 - 1945) etj. Tė kujtojmė se nė Austri ishte krijuar njė traditė e mirė edhe pėr studimin e historisė sė gjuhės shqipe dhe tė historisė sė popullit shqiptar.

Norbert Jokli, duke e ēmuar talentin e studentit tė ri shqiptar, e mbajti afėr atė dhe kėshtu u zhvillua midis tyre njė miqėsi e ngushtė dhe njė bashkėpunim i frytshėm, qė ndihmoi aq shumė pėr ta pėrudhur Ēabejn e ri nė studimin e thelluar shkencor kur ishte ende student. Nė pėrputhje me kėrkesėn e Universitetit tė Vjenės qė, pėr ta marrė diplomėn me gradėn e doktorit nė profilin pėrkatės studenti duhej tė mbaronte njė disertacion, diplomanti E. Ēabej zgjodhi pėr kėtė qėllim temėn Studime italo - shqiptare (Italoalbanische Studien). Pėr kėtė disertacion ai punoi me zell tė madh dhe shkoi e mblodhi material pranė arbėreshėve tė Sicilisė nė vitin 1932. Disertacioni u mbrojt mė 7 tetor 1933 para prof. dr. Paul Kreēmerit, prof. dr. Norbert Joklit dhe prof. dr. Karl Paēit dhe pėr kėtė atij  iu dha diploma pėr gradėn doktor nga Univrsiteti i Vjenės. Diploma ėshtė nėnshkruar nga tė tre profesorėt e lartpėrmendur pėrkrah vlerėsimit shkelqyeshėm (Ausgezeichnet).

Disertacioni prej 145 faqesh tė daktilografuara pėrbėhet prej pesė kapitujsh. Kreu i parė bėn fjalė pėr emigrimin e arbėreshėve dhe pėrhapjen e tyre nė Italinė e Jugut dhe nė Sicili (f. 1 - 50). I dyti pėrmban njė skicė tė sistemit gramatikor (f. 51 - 94). Nė kreun e tretė trajtohet fjalėformimi dhe fjalori (f. 95 - 113); prapashtesat romane, etimologjia popullore, kalke gjuhėsore dhe huazime (gjermane, turke, arabe). Nė kreun e katėrt janė pėrfshirė tekste dhe mjekėsia popullore; 2 pėrralla; 3. kėngė, ballada e Konstandinit tė vogėl, ringjallja e Lazėrit. Kreu i pestė pėrmban njė fjalorth.

Pas mbarimit me sukses tė studimeve universitare 25 - vjeēari Eqrem Ēabej u  kthye pėrfundimisht nė Shqipėri, me diplomėn e Universitetit tė Vjenės nė xhep dhe me dėshirėn e zjarrtė pėr t“i vėnė dituritė dhe energjitė e tij nė shėrbim tė Atdheut.

Nė kohėn qė u kthye Ēabej nė Shqipėri, kriza ekonomike qė kishte pėrfshirė gjithė botėn, kėtu kishte sjellė pasoja edhe mė tė mėdha, qė mplekseshin edhe me rrjedhojat e njė prapambetje tė madhe nė fushėn e arsimit dhe tė kulturės. Nga plaga e rėndė e analfabetizmit vuanin mbi 80 pėr qind e popullsisė. Edhe nė ato pak shkolla tė mesme qė mbaheshin nė kėmbė, niveli i pėrgatitjes sė nxėnėsve, me gjithė pėrpjekje tė mėdha tė disa arsimtarėve atdhetarė si Aleksansėr Xhuvani, Kostaq Cipoja, Ahmet Gashi, Vasil Vunjau, Kolė Paparistoja, Sotir Papahristoja, Sotir Kuneshka, Minella Karajani, Hysni Babametoja, Gjergj Cancoja etj. ishte ende larg nivelit mesatar tė kohės. Tekstet mėsimore ishin shumė tė pakta dhe numri i nxėnėsve nėpėr ato shkolla ishte shumė i vogėl nė krahasim me nevojat tė njė vendi tė prapambetur, siē ishte Shqipėria e asaj kohe. Nė kėto rrethana u kthye i diplomuari i Universitetit tė Vjenės nė Tiranė, ku u mor vendimi pėr ta emėruar nėndrejtor tė konviktit „Malet tona“, pranė gjimnazit tė Shkodrės, me tė drejtėn pėr tė dhėnė edhe orė mėsimi nė atė shkollė. Nė kėtė gjimnaz, tė themeluar nė vitin 1922, Ēabej zhvilloi lėndėn e letėrsisė shqipe. Por, siē del edhe nga teksti Elemente tė gjuhės e tė literaturės shqipe (pėr shkolla tė mesme), botuar prej tij mė 1936, nė orėt e mėsimit ai jepte edhe njohuri pėr gjuhėn shqipe dhe folklorin shqiptar.

Nė vitin shkollor 1935 - 1936 Ēabej u transferua nė shkollėn Normale, ku - ashtu si nė Shkodėr - ka lėnė pėrshtypje shumė tė mira jo vetėm pėr kulturėn e gjerė, por edhe pėr sjelljen dhe lidhjet e tij me nxėnėsit. Edhe nė Normalėn e Elbasanit Ēabej qėndroi vetėm njė vit. Qė andej u transferua nė Ministrinė e Arsimit pėr t“u marrė me drejtimin e arsimit tė mesėm. Me sa kuptohet nga qėndrimi i tij, ai nuk e kishte mirėpritur njė emėrim tė tillė. Me njė lutje mė datė 17. 12. 1936, drejtuar Ministrisė sė Arsimit, ai kėrkon qė pėr arsye shėndetėsore tė transferohet nga ai dikaster e tė riemėrohet si profesor i letėrsisė nė liceun e Tiranės. Por njė kėrkesė e tillė, mė sa duket, nuk u pėlqeu drejtuesve tė atij dikasteri, tė cilėt vendosėn ta hiqnin qafe „me lezet“, duke e dėrguar qė "tė mėsonte“ nė Shkollėn e Plotėsimit Ushtarak! Duke qenė se vuante nga njė sėmundje mushkėrish, ai kėrkoi qė tė lirohej nga njė detyrim i tillė, por lutja e tij jo vetėm qė nuk u mor parasysh, pore dhe i solli kokėēarje tė tjera. Me "ēėshtjen Ēabej“ u mor mė nė fund edhe Kėshilli i Ministrave tė asaj kohe, i cili vendosi qė Ēabej, pas mbarimit tė Shkollės sė Plotėsimit Ushtarak, tė transferohej si profesor nė Gjirokastėr dhe qė, po tė tregonte shenja tė tjera tė padėshiruara, kundėr tij tė merreshin masa edhe mė tė rėnda.

Gjatė vjetėve 1938 - 1939 e gjejmė pėrsėri arsimtar, kėsaj radhe nė Gjirokastėr, ku vazhdoi tė jepte mėsimin e letėrsisė tė bashkėrenduar me elemente tė gjuhės shqipe. Edhe kėtu Eqrem Ēabej ka lėnė pėrshtypje shumė tė mira.

Nė vitin shkollor 1939 - 1940 Ēabej u transferua nė gjimnazin e Tiranės ku u ngarkua me drejtimin e shkollės. Me sa duket, autoritete pushtuese (fashistėt pushtues italianė nė Shqipėri, nėn. imi. A. S.) shpresonin ta bėnin pėr vete kėtė profesor me kulturė, qė kishte fituar emėr tė mirė me studimet dhe botimet e tij. Por u gabuan. Ai ishte njeri qė nuk gėnjehej nga tė joshurat e armiqve dhe nuk bėhej nė asnjė mėnyrė vegėl e tyre.

Nė kėto rrethana autoritetet pushtuese italiane e larguan "me lezet“ Ēabejn nga Shqipėria, duke i gjetur njė "punė shkencore“ pranė Akademisė sė Shkencave nė Romė“. Kėtu ai e shfrytėzoi qėndrimin e tij tė mbikėqyrur, pėr tė punuar pėr Atlasin gjuhėsor shqiptar.

Gjatė qėndrimit nė Romė autoritetet italiane mė 1942 dhe gjermanėt mė 1943 i propozuan qė tė bėhej ministėr i Arsimit nė qeverinė kuislinge tė Tiranės, por ai nuk e pranoi. Lidhur me kėto propozime ai shkruan, ndėr tė tjera, nė autobiografinė e tij: “Kam hedhur poshtė ēdo propozim pėr bashkėpunim me tė huajin, ēdo gjė qė nuk pajtohet me nderin tim si shqiptar dhe me tė mirėn e vendit e tė popullit“.

Nė Romė Ēabej qėndroi deri nė korrik tė viti 1944, kur ende zinte Lufta e Dytė Botėrore. Atėherė ai vendosi tė kthehej nė Shqipėri ku, mė nė fund, arriti pas njė udhėtimi shumė tė vėshtirė me anė tė bregdetit dalmat nė njė kohė qė atje, siē dihet, ziente lufta partizane kundėr nazistėve gjermanė.

Pas Ēlirimit tė Shqipėrisė edhe pėr Ēabejn fillon njė jetė me perspektiva tė mėdha. . Ai filloi tė mbajė ligjėrata nga lėndėt linguistikė dhe albanologji nė Shkollėn e Lartė tė Tiranės, qysh mė 1946. Ai vazhdoi punėn pedagogjike edhe mė pas nė Institutin Pedagogjik katėrvjeēar dhe sidomos nė Fakultetin e Historisė e tė Filologjisė, qė u ngrit mbi bazėn e Institutit katėrvjeēar nė kuadrin e Universitetit tė Tiranės, qė u krijua  nė vitin 1957. Kėtu ai zhvilloi pėr shumė vjet lėndėn Hyrje nė historinė e gjuhės shqipe dhe Fonetika historike e shqipes, pėr tė cilėn hartoi edhe tekstin pėrkatės, qė ėshtė ende nė pėrdorim.

Nė veprimtarinė gjysmėshekullore tė Ēabejt vendin kryesor e zė pa dyshim prodhimtaria e tij e pasur shkencore e cila mund tė ndahet nė dy faza kryesore: faza e parė vazhdon deri nė prag tė Ēlirimit tė Shqipėrisė dhe faza e dytė nis pas vitit 1945. Veprimtaria e tij shkencore gjatė kėtyre dy fazave ėshtė e kushtėzuar jo vetėm nga interesat e tij shkencore, por edhe nga punėt qė ishte ngarkuar tė kryente. Sidoqoftė nė fazėn e parė ai ėshtė marrė edhe me studime thjesht shkencore edhe me botime tė nevojshme pėr shkollėn e mesme. Nė prodhimtarinė e tij tė asaj faze bie nė sy njė interesim i madh jo vetėm pėr gjuhėsinė, por edhe pėr folklorin e letėrsinė artistike, me njė anim tė lehtė nga kjo fushė e dytė. E kjo duket qartė edhe nga titujt e botimeve tė tij tė kėsaj periudhe, kur krahas studimeve thjesht gjuhėsore ka botuar edhe studime nga fusha e folklorit dhe e letėrsisė, ose edhe studime me karakter tė pėrzier gjuhėsor e letrar. Nga studimet thjesht gjuhėsore tė asaj periudhe mund tė pėrmendim:
 1. Tekste italo-shqiptare (1935).
 2. Elemente dialektore nga Italia.
 3. Marrėdhėniet midis shqipes dhe rumanishtes.
 4. Shprehje dhe frazeologji paralele nė gjuhėt ballkanike. 
 5. Atlasi gjuhėsor shqiptar.

Nga fusha e folklorit dhe e letėrsisė mund tė pėrmendim ndėr tė tjera:

 1. Kėnga e Lenorės nė poezinė popullore shqiptare.
 2. Zakone dhe doke tė shqiptarėve.
 3. Konstandini i vogėlith dhe kthimi i Odiseut.
 4. Pėr gjenezėn e literaturės shqipe.
 5. Kulti dhe vijimi i hyjneshės Diana nė Ballkan.

Nga studimet me karakter tė pėrzier (gjuhėsor, letrar dhe folklorik) duhen pėrmendur sidomos Studime italo - shqiptare dhe teksti pėr shkolla tė mesme Elemente tė gjuhėsisė e tė literaturės shqipe (me pjesė tė zgjedhura). Ky tekst, siē del edhe nga vetė titulli, ėshtė ndarė nė tri pjesė. Nė pjesėn e parė (f. 10 - 22) jepen disa njohuri tė pėrmbledhura mbi gjuhėn, mbi gjuhėt e botės, mbi gjuhėt indoevropiane dhe mbi gjuhėn shqipe. Nė pjesėn e dytė (f. 24 - 62) jepen njohuri tė pėrmbledhura pėr shkrimtarėt e vjetėr shqiptarė dhe arbėreshė, pėr shkrimtarėt e shekullit XIX dhe tė fillimit tė shekullit XX si dhe pėr poezinė popullore shqiptare dhe arbėreshe. Nė pjesėn e tretė (f. 64 - 201) janė radhitur pjesė tė zgjedhura nga shkrimtarėt e vjetėr shqiptarė dhe arbėreshė, nga shkrimtarėt shqiptarė dhe arbėreshė tė shekullit XIX dhe tė fillimit tė shekullit XX, si dhe nga poezia popullore e arbėreshėve tė Greqisė dhe tė Italisė tė shekullit XIX dhe tė fillimit tė shekullit XX, si dhe nga poezia popullore e arbėreshėve  tė Greqisė dhe tė Italisė dhe nga Shqipėria.

Veprimtaria shkencore e Ēabejt mori njė zhvillim shumė tė madh nė fazėn e dytė, d. m. th. pas Ēlirimit, kur ai punonte pranė ish - Institutit tė Shkencave dhe mė vonė pranė Institutit tė Gjuhėsisė dhe tė Letėrsisė, dhe njėkohėsisht edhe si pedagog nė shkollėn e lartė. Si punonjės shkencor, krahas punės sė madhe qė bėri pėr zhvillimin e temave tė planit vetjak nga fusha e gjuhėsisė, ai dha ndihmesa me vlerė edhe nė kryerjen e disa punimeve nė bashkėpunim me gjuhėtarėt tė tjerė. Kėtu duhet pėrmendur, nė radhė tė parė, bashkėpunimi i tij i frytshėm me profesor Aleksandėr Xhuvanin pėr hartimin e monografive Parashtesat e gjuhės shqipe (1956) dhe Prapashtesat e gjuhės shqipe (1962), qė janė dy nga studimet shkencore mė tė rėndėsishme tė gjuhėsisė shqiptare. Ēabej ka bashkėpunuar edhe nė mjaft vepra tė tjera kolektive, si nė pėrgatitjen e Fjalorit serbo - kroatisht - shqip (1947) dhe nė hartimin e 13 terminologjive pėr shkenca tė ndryshme. Ai ka bashkėpunuar gjithashtu edhe nė redaksitė e revistave shkencore tė ish - Institutit tė Shkencave dhe tė Institutit tė Gjuhėsisė e tė Letėrsisė, nė komisionet pėrgatitore tė konferencave dhe sesioneve shkencore tė organizuara nga Instituti i Gjuhėsisė dhe i Letėrsisė, si dhe nė komisionin pėrgatitor tė Kongresit tė Drejtshkrimit tė Gjuhės Shqipe (1972).

Nga fusha e fonetikės dhe tė gramatikės historike Ēabej ka botuar njė mori  artikujsh e studimesh si:

 1. Mbi disa rregulla tė fonetikės historike tė shqipes,
 2. Disa aspekte tė fonetikės historike tė shqipes nė dritėn e gjuhės sė Gjon Buzukut, Pėr historinė e zanores ė  nė gjuhėn shqipe, Trajtimi i zanoreve iniciale te Gjon Buzuku, Diftongje dhe grupe zanoresh tė shqipes, Pėr historinė e konsonantizmit nė gjuhėn shqipe, Disa mendime mbi nazalizmin e shqipes etj. Kėto studime janė ribotuar mė 1988 nė njė vėllim mė vete nga Instituti i Gjuhėsisė dhe i Letėrsisė i Akademisė sė Shkencave tė Shqipėrisė, me titullin: “E, Ēabej, Studime pėr fonetikėn historike tė gjuhės shqipe“. Ndėrsa nga fusha e gramatikės historike vlen tė pėrmendim: Shumėsi i singularizuar nė gjuhėn shqipe, problemi i nyjave tė shqipes, ēėshtja e gjinisė asnjanėse etj.

Duke qenė se studimet diakronike nė fushėn e shqipes nuk mund tė mendohen pa njohur mirė autorėt e vjetėr, veprat e tė cilėve ruajnė edhe mjaft elemente gjuhėsore arkaike, ishte e natyrshme qė Ēabej gjatė veprimtarisė sė tij shkencore t“i kushtonte njė vėmendje tė veēantė edhe njohjes dhe studimit tė atyre autorėve. Njė punė tė madhe bėri ai sidomos pėr studimin e gjuhės sė Gjon Buzukut, veprėn e tė cilit edhe e ribotoi tė transliteruar dhe tė traskribuar. Veē kėsaj, ai ka botuar edhe artikuj studimorė mbi gjuhėn e autorėve tė vjetėr shqiptarė e arbėreshė. Nga kėta duhen pėrmendur sidomos: Hyrja e gjatė nė pjesėn e parė tė veprės „Meshari Gjon Buzukut I,  Gjon Buzuku, njė studim i shumanshėm historiko - gjuhėsor, Tekstet e vjetra shqipe dhe disa kritere rreth botimit tė tyre, Pjetėr Budi dhe gjuha e tij etj
   Nė pėrgjithėsi Ēabej njihet si njė gjuhėtar qė ėshtė marrė me probleme tė historisė sė gjuhės shqipe dhe si rrjedhim nga njė masė e gjerė pak njihet puna e tij  pėr shqipen e sotme letrare. Por, po tė shihet nga afėr veprimtaria e tij shkencore, sidomos nė periudhėn e dytė, bie nė sy se ai ėshtė interesuar dhe ka punuar mjaft edhe pėr gjuhėn e sotme letrare. Prandaj kėtu do t“i pėrmendim vetėm disa nga artikujt dhe kumtesat e tij pėr kėtė ēėshtje, siē janė, ndėr tė tjera: Mbi disa ēėshtje tė shkrimit dhe tė drejtshkrimit tė shqipes, kumtesė e mbajtur nė Kongresin e Drejtshkrimit tė Gjuhės Shqipe, Pėr pastėrtinė e gjuhės shqipe.

Ai mori pjesė edhe nė disa konferenca e kongrese, tė mbajtura  brenda vendit, me disa kumtesa, si p. sh.:

 1. Detyrat e gjuhėsisė shqiptare nė lidhje me gjuhėn letrare kombėtare e probleme tė tjera, diskutim i mbajtur nė Sesionin  e dytė shkencor pėr vitin 1952 tė Sesionit tė gjuhės e tė letėrsisė.
 2. Disa probleme themelore tė historisė sė vjetėr tė gjuhės shqipe, kumtesė e mbajtur nė Konferencėn e Parė tė Studimeve Albanologjike me 1962.
 3. Ilirishtja dhe shqipja, kumtesė e mbajtur nė sesionin shkencor Ilirėt dhe gjeneza e shqiptarėve, Tiranė, 1969.
 4. Problemi i vendit tė formimit tė gjuhės shqipe, kumtesė e mbajtur nė Kuvendin e Parė tė Studimeve Ilire, Tiranė, 1972.
 5. Mbi disa ēėshtje tė traditės sė shkrimit dhe tė drejtshkrimit tė gjuhės shqipe, kumtesė e mbajtur nė Kongresin e Drejtshkrimit tė Gjuhės Shqipe, Tiranė, 1972.
Ndėrsa nė ato ndėrkombėtare do pėrmendur:
 1. Die älteren Wohnsitze der Albaner auf der Balkan - halbinsel im Lichte der Sprache und der Ortsnamen (Vendbanimet e hershme tė shqiptarėve nė Gadishullin Ballkanik nė dritėn e gjuhės dhe tė  emrave tė vendeve), kumtesė e mbajtur nė VIII Congressio Internazionale di Scienze Onomastiche;
 2. Der Beitrag des Albanischen zum Balkansprachbund (Kontributi i shqipes nė formimin e lidhjes gjuhėsore ballkanike), referat i mbajtur nė Kongresin I Ndėrkombėtar tė Studimebve Ballkanike dhe tė Evropės Juglindore, Sofje, 1966;
 3. Das albanologische Werk Norbert Jokls. (Vepra albanologjike e Norbert Joklit), referat i mbajtur nė Kolokiumin Albanologjik Ndėrkombėtar tė Insbrukut mė 1972 etj.

Eqrem Ēabej ka botuar njė numėr tė madh artikujsh shkencorė edhe nė gjuhė tė huaja nėpėr revista ose nėpėr vėllime pėrkujtimore nė vende tė ndryshme tė botės.

Vdiq mė 13 gusht 1980 nė njė klinikė tė Romės.

Sot emrin e Eqrem Ēabejt e  mbajnė me krenari shumė shkolla nė Kosovė dhe Universiteti i Gjirokastrės nė Shqipėri.

E pėrgatiti: Agim SPAHIU

Marrė nga monografia "Eqrem Ēabej“  e Shaban DEMIRAJT, botuar  mė 1990 nė Tiranė
Aktualizimi i fundit ( mė 1 shtator 2014 )
 
< prapa   para >